Désir a Lajčák k vražde investigatívneho novinára

Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), minister zahraničných a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a zástupca OBSE pre slobodu médií Harlem Désir dnes označili za šokujúcu vraždu slovenského investigatívneho (vyšetrujúceho) novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pred rokom. Konštatuje to ich spoločné vyhlásenie.

Ján Kuciak bol novinár známy pre svoje vyšetrovacie reportáže o prípadoch podozrení z podvoov na Slovensku, ako aj pre prácu s projektom proti organizovaného zločinu a korupcie (OCCRP) . Bol tiež partnerom Úradu zástupcu OBSE pre slobodu médií a zapojil sa do viacerých podujatí OBSE. Pred svojou vraždou Kuciak podal dve sťažnosti na prokuratúru po tom, čo dostal niekoľko vyhrážok. Bol prvým novinárom zavraždeným kvôli jeho profesionálnej činnosti na Slovensku. Vo vyšetrovaní tohto zlovestného zločinu bol dosiahnutý dôležitý pokrok. Štyria ľudia boli zatknutí a obvinení z vraždy Jána Kuciaka  a jeho snúbenca v septembri 2018. Rok po vražde nebolo dané zadosťučineniu-

Opätovne zdôraznil záväzok slovenského predsedníctva v snahe zabezpečiť lepšiu ochranu novinárov.  ˇUradujúci predseda Lajčák zdôraznil, že “sloboda prejavu a sloboda médií sú základnými záväzkami účastníckych štátov OBSE a ich hodnota pre demokraciu by sa nemala spochybňovať. Novinári sa pri plnení svojej práce nemusia obávať svojho života. Preto vlády musia vždy zabezpečiť bezpečné a vhodné prostredie pre novinárov a zástupcov médií. ”

Désir povedal: “Slobodné médiá sú základným kameňom demokracie. Je neprijateľné, aby novinári mohli byť ohrození, alebo zabití kvôli tomu, že robia svoju prácu….Vítam prvý výsledok vyšetrovania, vyzývam však úrady, aby s najväčšou odhodlanosťou nasadili všetky potrebné prostriedky s cieľom postaviť pred spravodlivosť všetkým zodpovedným za tento hrozný zločin, vrátane objednávateľa. ”

Úradujúci predseda a zástupca pripomenuli rozhodnutie ministerskej rady OBSE o bezpečnosti novinárov prijaté v decembri minulého roku v Miláne, v ktorom vyzýva zúčastnené štáty, aby “prijali účinné opatrenia na zastavenie beztrestnosti trestných činov spáchaných proti novinárom, a to tým, že zabezpečia zodpovednosť kľúčovým prvkom pri predchádzaní budúcim útokom. ”

“Pri prvom výročí Kuciakovej smrti sa moje srdce blízke k jeho rodine, kolegom a priateľom. Posielam im moju najhlbšiu sústrasť, “povedal Désir.

Lajčák dodal, že to “aby sme si ctili svoju pamäť, bezpečnosť novinárov by mala byť našou najdôležitejšou záležitosťou nielen na Slovensku, ale aj v celej oblasti OBSE.”