Demokracia Made in Trump: neodídem, bude pokračovanie, Romney bude ako v Bielorusku

WASHINGTON – Prezident Spojených štátov amerických, podnikateľ v oblasti nehnuteľností Donald Trump nedal sľub pokojne odovzdať moc po porážke v prezidentských voľbách v novembri tohto roku.

“Uvidíme čo bude, povedal Trump v Bielom dome. “Čestne povedané, odovzdanie nebude, bude pokračovanie,” odpovedal na doplňujúcu otázku novinára.

Poznamenal, že hlasovanie poštou je spojené s rizikami falzifikácie. Počas niekoľkých predchádzajúcich volieb občania niekoľkých amerických štátov hlasovali väčšinou poštou. Bolo tam len niekoľko podvodov. Výskumy hovoria o tom, že zástancovia kandidáta za Demokratickú stranu Joe Bidena chcú viac hlasovať poštou v porovnaní s kandidátom za Republikánsku stranu Donaldom Trumpom.

Pokojné odovzdanie moci je pre demokraciu zásadné, bez toho bude Bielorusko bude, “tweetoval Romney. „Akýkoľvek náznak, že prezident nebude dodržiavať túto ústavnú záruku, je nemysliteľný a neprijateľný.“

Minister zahraničných vecí a európskej integrácie Slovenskej republiky Ivan Korčok výrok Donalda Trumpa nekomentoval. Nekomentoval ho ani Alexander Lukašenko.

Willard Mitt Romney (1947) je americký podnikateľ, republikánsky politik, bývalý guvernér štátu Massachusetts. Bol jedným z neúspešných kandidátov na nomináciu za Republikánsku stranu pre prezidentské voľby v roku 2008 a 2012.