IT gigant Yandex kúpi skupinu firiem Tiňkoff

MOSKVA / AMSTERDAM – Spoločnosť Yandex súhlasila s kúpou skupiny TCS, ktorej súčasťou je banka Tiňkoff. Podľa spoločnosti TCS Group bude dohoda predstavovať zhruba 5,48 miliárd dolárov, spoločnosť Yandex potvrdila, že rokuje o kúpe až 100% akcií skupiny TCS.

Spoločnosť Yandex môže platiť za nákup v hotovosti aj svojimi vlastnými akciami, pričom k 21. septembru 2020 bola záverečná cena ich akcií na NASDAQ  – 25,60 US, alebo 8,9% z ich váženej priemernej ceny za tri mesiace čo je 23,65 USD plus je prirážka 8% k cene.

Akcie spoločnosti „Yandex“ na burze NASDAQ vzrástli o 4,43% na 61,71 USD, na moskovskej burze – o + 2,51% na 4 641,4 rubľov.  Obchodovanie s depozitnými poukážkami nahrádzajúcimi akcie spoločnosti TCS Group na Londýnskej burze cenných papierov (LSE) bolo uzavreté pred oznámením o rokovaniach, keď záverečná cena bola 26 USD, čo je + 1,56% k záverečnej cene 21. septembra 2020.

Okrem Tiňkoff Bank patria do skupiny TCS Group poisťovacia spoločnosť Tiňkoff Insurance, služba Tinkoff Travel, investičná spoločnosť Tiňkoff Capital, virtuálny mobilný operátor Tinkoff Mobile, ako aj Tinkoff Development Center a Tiňkoff Education. V auguste je Tiňkoff-Bank na 16. mieste v Rusku, pokiaľ ide o aktíva, 10. v poradí, čo sa týka vkladov, a 20., čo sa týka poskytnutých úverov.

Celkom 40,4% v skupine TCS patrí zakladateľovi Tinkoff-Bank Olegovi Tiňkoffovi. Pán Oleg Tiňkoff podstupuje liečbu leukémie; v roku 2020 podstúpil koronavírus a transplantáciu kostnej drene. Čaká však na rozhodnutie súdu o extradikcii, teda vydaní do USA. Americké dozorné orgány ho podozrievajú zo skrývania majetku v hodnote 1 miliardy dolárov. Oleg Tiňkoff jeho manželka Rina majú v úmysle vytvoriť v Rusku fond pre rozvoj darcovskej inštitúcie a boj proti rakovine krvi najskôr v roku 2021.

Yandex je ruská nadnárodná spoločnosť v oblasti informačných technológií zaregistrovaná v Holandsku a vlastniaca rovnomenný vyhľadávač, internetové portály a služby vo viacerých krajinách. Zaujíma najvýznamnejšie postavenie na trhoch Ruska, Turecka, Bieloruska a Kazachstanu. Jedna z najväčších ruských IT a internetových spoločností.