Čo týždeň dal: v znamení makroekonomických výsledkov a najväčšej verejnej ponuky akcií, IPO

NEW YORK – Investori uplynulý týždeň zamerali svoju pozornosť na makroekonomické výsledky, kedy americká inflácia zrýchlila a ECB zvýšila úrokové sadzby.

Prebehlo taktiež IPO, čo je verejná ponuka akcií, technologickej spoločnosti ARM Holdings, ktoré bolo najväčšie v tomto roku.

Na začiatku týždňa na akciovom trhu viedli technologickí giganti, pričom spoločnosť Tesla vzrástla o 10 % vďaka optimizmu v súvislosti s jej superpočítačom Dojo, ktorý môže zvýšiť jej hodnotu až o 500 miliárd USD, ako uviedla spoločnosť Morgan Stanley. Index S&P 500 sa priblížil k hodnote 4 500 a Nasdaq 100 vzrástol o 1,2 %. Spoločnosť Qualcomm tiež zaznamenala nárast po tom, ako Apple predĺžil svoju dohodu s výrobcom čipov. Dolár medzitým oslabil a Bitcoin sa pohyboval v blízkosti 25 000 USD. Obchodníci čakali na predstavenie produktov spoločnosti Apple a sledovali rokovania medzi odborovou organizáciou United Auto Workers a automobilkami s cieľom vyhnúť sa štrajku. Podľa prieskumu Fed Bank of New York zostali inflačné očakávania amerických spotrebiteľov v auguste stabilné, ale obavy o financie a trh práce vzrástli. Na menových trhoch riešili ázijské centrálne banky rallye dolára rôzne, pričom Čína varovala špekulantov a Japonsko naznačilo zmenu politiky, čo podporilo jen. Výnosy štátnych dlhopisov kolísali a trh s dlhopismi reagoval na očakávania, že Fed udrží sadzby na vysokej úrovni. Ropa sa ustálila v blízkosti svojich nedávnych maxím.

V utorok Nasdaq 100 zaznamenal pokles o 1,1 %, ktorý bol spôsobený výpredajom v technologickom sektore, keďže investori s napätím očakávali nadchádzajúcu správu o inflácii, aby získali informácie o budúcich krokoch Fedu. Predstavenie telefónu iPhone 15 a ďalších produktov spoločnosti Apple malo za následok pokles o takmer 2 %, čo je typická reakcia na uvedenie ich produktov na trh. Výraznému poklesu čelila aj spoločnosť Oracle v dôsledku spomalenia predaja cloudových služieb, zatiaľ čo odstúpenie šéfa BP Plc v súvislosti s prechodom na nízkouhlíkovú energetiku ovplyvnilo jej akcie obchodované v USA. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli, čo bolo odrazom dopytu investorov po kompenzáciách v dôsledku zvýšenej inflácie a zvýšenej ponuky štátneho dlhu USA. Dolár zaznamenal mierny nárast. V rámci podnikových správ spoločnosť T-Mobile US oznámila akvizíciu vysielacích frekvencií od spoločnosti Comcast, spoločnosť Birkenstock podala žiadosť o prvotnú verejnú ponuku a spoločnosť Google čelila obvineniam z potláčania hospodárskej súťaže tým, že ročne platí viac ako 10 miliárd USD za udržanie svojho štatútu predvoleného vyhľadávača.

Wall Street v stredu reagovala menšími pohybmi, keďže zmiešaná správa o inflácii posilnila očakáva

nia, že Fed pravdepodobne pozastaví zvyšovanie sadzieb bez toho, aby signalizoval koniec cyklu sprísňovania. Index S&P 500 zostal zväčša nezmenený, zatiaľ čo priemyselný index Dow Jones zaostal. American Airlines Group čelila stratám po tom, ako znížila prognózu zisku v dôsledku zvýšených cien leteckého paliva. Väčšina veľkých korporácií zaznamenala zisky a päť z desiatich vedúcich predstaviteľov najväčších amerických spoločností sa zúčastnilo na zasadnutí Senátu za zatvorenými dverami o regulácii umelej inteligencie. Spoločnosť Apple však zaznamenala pokles po tom, ako Čína vyjadrila obavy o bezpečnosť telefónov iPhone. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov klesli pod 5 % a dolár mierne oslabil. Jadrový index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý nezahŕňa potraviny a energie, zaznamenal oproti júlu nárast o 0,3 %, čo predstavuje prvé zrýchlenie za posledných šesť mesiacov. V medziročnom porovnaní sa zvýšil o 4,3 %, čo sa zhoduje s odhadmi. Správa bola vnímaná tak, že nemení základný výhľad politiky Fedu, čo naznačuje, že centrálna banka sa v dohľadnom čase nechystá opäť zvýšiť sadzby.

Akcie vo štvrtok rástli vďaka pozitívnym ekonomickým správam, čo podporuje optimizmus, že Fed môže úspešne prejsť „mäkkým pristátím“, aj keď si dlhšie obdobie udrží vyššie úrokové sadzby. Index S&P 500 prekonal 4 500, pričom všetky hlavné odvetvia dosiahli a index Dow Jones stúpol o 1 %. Akcie spočiatku klesli, keďže maloobchodné tržby a ceny výrobcov prekonali očakávania v dôsledku rastúcich nákladov na energie. Arm Holdings pri svojom debute na burze vzrástla o 25 %, zatiaľ čo automobilky v Detroite, Ford Motor a General Motors, mali pod hrozbou potenciálneho štrajku nižšiu výkonnosť. Spoločnosť Adobe zaznamenala pokles ceny svojich akcií po vlažnom výhľade predaja. Čo sa týka korporátnych správ, T-Mobile US rokuje s jednotkou Tillman Global Holdings LLC o rozšírení podnikania v oblasti pevného širokopásmového pripojenia prostredníctvom optickej siete. Walt Disney očakáva, že nedosiahne svoj cieľ predplatiteľov Disney+ na rok 2024.

Veľké technologické spoločnosti v piatok k stratili, pričom giganty ako Nvidia a Meta Platforms klesli o viac ako 3,5 %. Index S&P 500 za piatok stratil výnos z celého týždňa, zatiaľ čo Nasdaq 100 klesol o takmer 2 %. Ukazovateľ výrobcov čipov klesol na základe správy, že Taiwan Semiconductor Manufacturing požiadala hlavných dodávateľov, aby odložili dodávky špičkových zariadení. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli. Kurz dolára sa takmer nezmenil. Hromady derivátových kontraktov viazaných na akcie, index opcií a futures vypršala v piatok – čo prinútilo obchodníkov, aby otvorili nové pozície. Podľa analytikov, sú z fundamentálneho hľadiska pre trhy znepokojujúce problémy, ktorým čelí trh práce – pričom štrajk zamestnancov United Auto Worker a hroziaci shutdown vlády sú dva najväčšie. Podľa ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg News odolná americká ekonomika podnieti Fed k tomu, aby v tomto roku ešte raz zvýšil úrokové sadzby a na budúci rok zostal na ich najvyššej úrovni dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Z makroekonomických správ miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve v máji až júli 2023 vzrástla na 4,3 %, čo je najvyššia úroveň od tretieho štvrťroka 2021, čo naznačuje, že trh práce sa môže ochladzovať po mesiacoch bezprecedentného sprísňovania menovej politiky zo strany Bank of England. Ročná miera inflácie v USA sa druhý mesiac po sebe zrýchlila na 3,7 % v auguste z 3,2 % v júli. Ceny ropy v predchádzajúcich dvoch mesiacoch rástli, čo spolu s bázickými efektmi z minulého roka posunulo infláciu vyššie. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, sa však už piaty mesiac spomalila na 4,3 %. ECB 14. septembra zvýšila úrokové sadzby a naznačila, že zrejme na teraz skončila so sprísňovaním monetárnej politiky, keďže inflácia začala klesať, no stále sa očakáva, že zostane príliš vysoká príliš dlho. V dôsledku toho sadzba hlavných refinančných operácií dosiahla 22-ročné maximum 4,5 % a sadzba jednodňových sterilizačných operácií dosiahla nový rekord na úrovni 4 %. Výrobné ceny v USA sa v auguste 2023 zvýšili o 0,7 %, čo je najvyššia úroveň od júna 2022 a prekonali trhové očakávania nárastu o 0,4 %. Čínska priemyselná produkcia vzrástla v auguste medziročne o 4,5 %, čím prekonala prognózy 3,9 % a zrýchlila sa z júlového nárastu o 3,7 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 0,83%

DOW JONES:             – 0,13 %

NASDAQ:                   – 1,68 %

DAX:                           + 0,59 %

Euro Stoxx 50:          + 0,96 %

NIKKEI:                       + 3,28 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 15,91 %

DOW JONES:             + 4,44 %

NASDAQ:                   + 38,96 %

DAX:                           + 14,15 %

Euro Stoxx 50:          + 13,22 %

NIKKEI:                       + 28,51 %

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.