Čo týždeň dal: týždeň rastu, premenlivý mesiac

NEW YORK – Americké akcie rástli najviac od začiatku júna, čím viac menej zvrátili nepriaznivý vývoj v mesiaci august, zatiaľ čo makroekonomické údaje prinášajú striedavo pozitívne a negatívne výsledky.

Akcie začali týždeň rastom, keďže výnosy dlhopisov klesli, čím sa pripravila pôda pre rušný hospodársky týždeň, ktorý bol ovplyvnený politickými rozhodnutiami Federálneho rezervného systému. Index S&P 500 zostal blízko úrovne 4 400, zatiaľ čo spoločnosť 3M Co. zaznamenala rast vďaka oznámenému právnemu vyrovnaniu vo výške 5,5 miliardy USD za chybné zvukové chrániče. Spoločnosť Nvidia Corp. bola na čele ziskov akcií s najvyššou trhovou kapitalizáciou. Aukcie dvojročných a päťročných štátnych dlhopisov priniesli najvyššie sadzby od finančnej krízy v roku 2008. Čínske akcie kótované v USA vzrástli, keďže Čína sa snažila prilákať investorov. Z podnikových správ American Airlines čelila pokute vo výške 4,1 milióna USD, Hawaiian Electric Industries spochybnila žalobu, Danaher Corp. oznámila akvizíciu v hodnote 5,7 miliardy USD a hodnota spoločnosti VinFast Auto prudko vzrástla. Spoločnosť CrowdStrike Holdings klesla po znížení ratingu a Novocure Ltd. čelila neúspechom pri skúške svojho lieku na rakovinu.

V utorok akcie zaznamenali najvýraznejší nárast od júna, pričom výnosy dlhopisov klesali, keďže hospodárske správy podporili špekulácie, že Federálny rezervný systém sa blíži ku koncu svojej agresívnej monetárnej politiky. Index S&P 500 zaznamenal rast takmer 90 % spoločností a uzavrel tesne pod hranicou 4 500 bodov. Akcie najväčších spoločností, ako napríklad Tesla Inc. a Nvidia Corp. viedli index Nasdaq 100 k zisku viac ako 2 %. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov klesli o 15 bázických bodov na približne 4,9 %. V oblasti kryptomien došlo k plošným ziskom, keďže rozhodnutie amerického súdu vydláždilo cestu prvému ETF fondu obchodovanému na burze s bitcoinom. Samotný Bitcoin vzrástol o približne 6 %, Coinbase Global Inc. viedla k rastu akcií tohto odvetvia a Grayscale Bitcoin Trust vzrástol o 17 %. Regionálne banky zaznamenali zisky napriek tomu, že americké regulačné orgány navrhli zvýšený dohľad nad stredne veľkými poskytovateľmi úverov. Ukazovateľ čínskych akcií kótovaných na burze v USA rástol, keďže najväčšie čínske banky sa pripravovali na zníženie úrokových sadzieb na existujúce hypotéky a vklady. Spoločnosť Best Buy zaznamenala nárast hodnoty svojich akcií, keďže vedenie naznačilo možné zmiernenie poklesu predaja spotrebnej elektroniky a domácich spotrebičov.

Akcie v stredu pokračovali v raste už štvrtý deň po sebe, keďže ďalšie ekonomické správy naznačovali spomalenie rastu, čo posilnilo presvedčenie, že Federálny rezervný systém sa blíži ku koncu cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. Index S&P 500 prekonal hranicu 4 500, pričom na čele rastu medzi najväčšími akciami bola spoločnosť Apple Inc. a pokles zaznamenali regionálne banky. Správy odhalili, že Fed vydal súkromné varovania veriteľom s aktívami v hodnote od 100 do 250 miliárd USD v snahe sprísniť dohľad. V neskorom obchodovaní softvérová spoločnosť Salesforce Inc. vzrástla vďaka optimistickému výhľadu, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov sa znížili. Swapové kontrakty naznačovali menej ako 50 % pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v USA o štvrť percentuálneho bodu v tomto roku. Tesla bude vyšetrovaná pre svoj plán nákupu ťažko dostupných stavebných materiálov, pričom prokurátori skúmajú, či išlo o legitímne použitie finančných prostriedkov spoločnosti. Spoločnosti Visa a Mastercard zaznamenali rast, keďže plánovali zvýšiť poplatky, ktoré maloobchodníci platia pri prijímaní kreditných a debetných kariet od zákazníkov.

Wall Street ukončila vo štvrtok náročný august so zmiešaným vývojom, keďže investori spracovávali ekonomické údaje a čakali na zverejnenie kľúčových údajov o zamestnanosti, ktoré by mohli poskytnúť informácie o smerovaní politiky FEDu. Výnosy dlhopisov klesli, zatiaľ čo dolár posilnil. Index S&P 500 ukončil deň s miernou stratou, čo znamenalo jeho prvý mesačný pokles od februára. Investori vyjadrili obavy, že Fed by mohol udržať vyššie úrokové sadzby dlhšie obdobie s cieľom obmedziť rastúcu infláciu. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov pokračovali v ústupe po tom, ako dosiahli úrovne naposledy zaznamenané v roku 2007. V závere obchodovania zaznamenala spoločnosť Dell Technologies prudký nárast ceny svojich akcií po tom, ako vykázala lepší ako očakávaný predaj počítačov a hardvéru pre dátové centrá. Spoločnosť Broadcom však investorov sklamala slabou prognózou, čo naznačuje slabý dopyt po elektronických komponentoch. Intel zaznamenal rast, keďže jeho šéf vyjadril optimizmus v súvislosti so štvrťročným výhľadom výrobcu čipov. Softvérové spoločnosti Salesforce a CrowdStrike Holdings získali podporu vďaka optimistickým prognózam. Palantir Technologies Inc. klesla po znížení ratingu na “underweight” v Morgan Stanley, čo naznačuje skepticizmus voči tejto softvérovej spoločnosti napriek jej tvrdeniam, že je významným hráčom v oblasti umelej inteligencie.

Rally na akciovom trhu stratila na konci najlepšieho týždňa od júna na sile. Výnosy dlhopisov vzrástli, keďže silná správa o výrobnom sektore vykompenzovala optimizmus z údajov o zamestnanosti, čo naznačuje, že Federálny rezervný systém môže čoskoro ukončiť zvyšovanie úrokových sadzieb. Index S&P 500 zaznamenal mierny nárast, akcie spoločnosti Tesla klesli a akcie energetických spoločností vzrástli v dôsledku vysokých cien ropy. Z podnikových správ Tesla modernizovala svoj Model 3, bolo schválené prevzatie spoločnosti Amgen, odstúpil generálny riaditeľ spoločnosti Walgreens, spoločnosť Charter Communications vyhlásila spor so spoločnosťou Disney, spoločnosť Dell oznámila silné predaje osobných počítačov a dátových centier, spoločnosť Broadcom klesla v dôsledku medvedieho výhľadu a spoločnosť Lululemon zvýšila svoj celoročný výhľad. Okrem toho čínske akcie kótované na burze v USA vzrástli, keďže v Pekingu a Šanghaji sa zmiernili pravidlá týkajúce sa bývania, čo signalizuje vládnu podporu ekonomiky.

Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku klesol na úroveň -25,5 z -24,6 v auguste, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od mája. Na spotrebiteľskú náladu vplývala pretrvávajúca vysoká inflácia, najmä v oblasti cien potravín a energií. Výrazne sa znížil aj ukazovateľ príjmových očakávaní, čo naznačuje obavy z rastúcich životných nákladov. Počet voľných pracovných miest v USA sa v júli 2023 znížil o 338 000 na 8,827 milióna, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2021. Ide o tretí mesiac poklesu počtu voľných pracovných miest za sebou, čo signalizuje postupné spomaľovanie trhu práce v nadväznosti na snahy Federálneho rezervného systému o sprísnenie menovej politiky. Rast americkej ekonomiky v druhom štvrťroku 2023 dosiahol anualizované tempo rastu 2,1 %, čo je revidované nadol z predbežného odhadu 2,4 %. Toto tempo rastu odráža revíziu súkromných investícií do zásob a nerezidenčných fixných investícií smerom nadol, ktorá bola čiastočne kompenzovaná revíziou vládnych výdavkov smerom nahor. V auguste 2023 zostala ročná miera inflácie v eurozóne stabilná na úrovni 5,3 %, teda výrazne nad cieľom Európskej centrálnej banky. Zatiaľ čo ceny energií klesali pomalším tempom, inflácia v prípade potravín, alkoholu, tabaku, neenergetických priemyselných tovarov a služieb sa mierne znížila. Jadrové ceny PCE v USA, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, sa v júli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,2 %, čím si udržali rovnaké tempo ako v júni. Ročná miera jadrovej inflácie sa zvýšila na 4,2 %, čo FED pozorne sleduje ako kľúčový ukazovateľ inflácie.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 2,50 %

DOW JONES:             + 1,43 %

NASDAQ:                   + 3,25 %

DAX:                           + 0,30 %

Euro Stoxx 50:          – 0,26 %

NIKKEI:                       + 2,39 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 17,61 %

DOW JONES:             + 5,10 %

NASDAQ:                   + 34,06 %

DAX:                           + 13,77 %

Euro Stoxx 50:          + 12,99 %

NIKKEI:                       + 26,23 %

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.