Čo týždeň dal: akcie útočia na historické maximá

NEW YORK – Akciové indexy S&P 500 a Eurostoxx 600 reprezentujúce akciové trhy v USA a Európe pokračovali v raste a dosiahli nové historické maximá. Pozitívny sentiment podporila pokračujúca očkovacia kampaň, nižšia volatilita, zmiernenie obáv z inflácie a predovšetkým očakávania ohľadom zotavenia ekonomiky.

V pondelok boli európske burzy zatvorené z dôvodu veľkonočných sviatkov. Na opačnej strane Atlantiku sa však obchodovalo. Väčšina hlavných sektorov v indexe S&P 500 vzrástla, pričom išlo o tretí rastový deň v rade. Nasdaq 100 vzrástol o 2 %. Materská spoločnosť Googlu Alphabet skončila v zelených číslach po tom, ako Najvyšší súd USA rozhodol, že spoločnosť sa nedopustila porušenia autorských práv, keď použila programovací kód spoločnosti Oracle v operačnom systéme Android. Spoločnosť Tesla vzrástla po zverejnení dodávok elektromobilov v prvom kvartáli. Spoločnosť GameStop klesla kvôli plánom na predaj ďalších akcií v hodnote až 1 miliardy dolárov. Ropa klesla. Investori reagovali pozitívne na údaje, ktoré zdôraznili zrýchlenie ekonomického rastu, keď je viac Američanov očkovaných proti koronavírusu, obmedzenia v podnikaní sú zrušené a vláda poskytuje dostatočné fiškálne stimuly.

V utorok akcie klesli v najpomalšom obchodnom dni roku 2021 po rally, ktorá vyhnala akciový trh na historické maximá. Objem obchodov na amerických burzách prvýkrát v tomto roku klesol pod 10 miliárd akcií. Technologické spoločnosti v utorok viedli straty v indexe S&P 500, čím vyrovnali zisky maloobchodníkov. Dow Jones a Nasdaq 100 tiež poklesli. Obchodníci a investori, ktorí nakúpili akcie v rekordnom množstve v prvom štvrťroku 2021 kvôli kombinácií vládneho stimulu a stávok na oživenie ekonomiky podľa svetových stratégov Bank of America priniesli do globálnych akciových fondov 372 miliárd dolárov. Údaje potvrdzujú býčí sentiment na trhu, ktorý tlačil akcie na čerstvé maximá, pričom optimizmus v súvislosti s očkovaním prevažuje nad obavou, že vyššie výnosy dlhopisov môžu obmedzovať ďalšiu akciovú rally. Pokiaľ ide o ekonomickú oblasť, dáta ukázali, že počet pracovných miest v USA sa vo februári zvýšil na dvojročné maximum, čo viedlo k ziskom v niektorých odvetviach, ktoré boli počas pandémie najviac zasiahnuté. Medzinárodný menový fond zlepšil svoju prognózu globálneho rastu druhýkrát za tri mesiace, pričom varoval pred rozdielmi medzi vyspelými a menej rozvinutými krajinami.

V stredu akcie aj dlhopisy skončili obchodný deň na hodnotách okolo nuly, zatiaľ čo dolár stúpal po tom, čo Federálny rezervný systém upustil od signalizácie, že v blízkej dobe urobí akékoľvek zmeny vo svojom programe nákupu dlhopisov. Zápisnica z posledného stretnutia Fedu naznačila, že bude pravdepodobne trvať „nejaký čas“, kým budú splnené podmienky na utlmenie programu nákupu aktív vo výške 120 miliárd dolárov mesačne. Úradníci stále videli zvýšenú neistotu vo výhľade rastu, ktorý je v súlade s „akomodatívnym“ postojom. Centrálna banka medzitým uviedla, že nedávny nárast výnosov štátnych dlhopisov odráža zlepšené ekonomické vyhliadky. Aj keď sa Wall Street čoraz viac obáva inflácie, tvorcovia politiky videli tieto riziká ako vyvážené. Spojené kráľovstvo a Európska únia sa nezhodli na tom, či odporučiť použitie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca u osôb mladších ako 30 rokov po tom, čo ich regulačné orgány uznali súvislosť medzi vakcináciou a zriedkavými zrazeninami krvi.

Vo štvrtok akciové trhy opäť rástli po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell povedal, že centrálna banka má nástroje na potlačenie akýchkoľvek inflačných tlakov, ktoré by sa podľa očakávania mali pri opätovnom otvorení ekonomiky vyskytnúť dočasne. Index S&P 500 zaznamenal ďalší rekord pri malom objeme obchodovania. Nasdaq 100 prekonal hlavné akciové indexy, keď vzrástli giganti ako Apple a Tesla. Výrobcovia energie a banky poklesli. Štátne dlhopisy vrástli, zatiaľ čo dolár klesol. Powell tiež poznamenal, že rozdielne snahy očkovať ľudí na celom svete predstavujú riziko pokroku v súvislosti s ekonomickým oživením, ktoré zostáva „nerovnomerné a neúplné“. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard medzitým uviedol, že je príliš skoro na to, aby centrálni bankári diskutovali o poklese nákupu aktív, pokiaľ bude pandémia pokračovať. Dáta zo štvrtka ukazujú, že žiadosti o štátne dávky v nezamestnanosti v USA sa druhý týždeň neočakávane zvýšili, čo podčiarkuje nerovnomernosť oživenia trhu práce. USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem v snahe dosiahnuť dohodu o globálnej dani. Najväčšie firmy sveta by mali miestnym vládam odvádzať poplatky na základe ich tržieb v danej krajine.

Na konci obchodného týždňa americké akcie vzrástli smerom k ďalšiemu rekordu, keď investori odmietli obavy z inflácie a zamerali sa na vyhliadky na hospodárske oživenie. Dlhopisy klesli, zatiaľ čo dolár rástol. Maloobchodníci, technologické a priemyselné akcie potiahli index S&P 500 smerom k tretej priamej týždennej rally – najdlhšej od októbra. Obchodovanie bolo v piatok opäť spomalené a jeho objem bol o 28 % nižší ako priemer za posledných 30 dní. Nasdaq Composite nedosiahol významné výsledky. Prezident Joe Biden navrhol výrazné zvýšenie finančných prostriedkov na boj proti nerovnosti, chorobám a zmene podnebia ako súčasť žiadosti o rozpočet vo výške 1,52 bilióna dolárov na rok 2022. Biden v piatok požiadal o 15,9 % zvýšenie bežných domácich výdavkov na obranu za rozpočtový rok začínajúci v októbri, s viac ako 40 % nárastom výdavkov na vzdelávanie a 23 % nárastom v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Capital Markets, o.c.p.,a.s./ www. capitalmarkets.sk