Čo týždeň dal: turbulentný týždeň na trhoch

NEW YORK –  Akciové trhy sa počas tohto týždňa hýbali medzi ziskami a stratami.

Tieto výkyvy boli spôsobené obavami z dopadov energetickej krízy, zvýšenej inflácie, zníženia stimulov a pomalšieho ekonomického rastu.

Americké akciové trhy vstúpili do nového týždňa s výraznými poklesmi, ktoré boli ťahané najmä technologickým sektorom. Tento pokles nastal v dôsledku obáv z trvalo vysokej inflácie. S&P 500 klesol o viac ako 1 % a zaznamenal pokles pod svoj 100-dňový kĺzavý priemer, zatiaľ čo technologický index Nasdaq strácal na konci obchodného dňa viac ako 2 %. K stratám viedli technologické spoločnosti vrátane Amazon.com Inc. a Facebook Inc.. Spoločnosti vyrábajúce vakcíny zaznamenali počas dňa pokles po oznámení spoločnosti Merck & Co. o účinnom lieku na Covid-19. K poklesu na trhoch prispel aj strach z rozširujúcej sa energetickej krízy, ktorý prispieval k obavám z inflácie, nakoľko európske ceny elektriny a plynu pred začiatkom zimy prudko rastú. V pondelok investori sledovali aj zasadnutie skupiny OPEC+, ktorého výsledkom bolo, že skupina súhlasila so zachovaním harmonogramu postupného mesačného zvyšovania produkcie, čo vyvolalo prudký nárast cien ropy. Zástupcovia jednotlivých krajín ratifikovali zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne naplánované na november po krátkej pondelkovej videokonferencii. V rámci rozhovorov sa špekulovalo, že by sa mohli rozhodnúť pre väčšie zvýšenie ponuky, ale takýto návrh nebol predložený.

V utorok sme mohli sledovať rast hlavných amerických indexov po pondelkovom výpredaji na trhoch. Akcie sa odrazili od pondelňajšieho oslabenia a výnosy na amerických štátnych dlhopisoch klesli. Indexy S&P 500 a Nasdaq vzrástli predovšetkým vďaka nárastu v energetike a technológiách. Údaj ISM o aktivite amerického sektora služieb v utorok priniesli lepšie výsledky, ako sa očakávalo, čo by pravdepodobne mohlo viesť FED k tomu aby ohlásil mierne zníženie v tempe nakupovania dlhopisov. Utorkový rast akcií pomohol zmierniť obavy z korekcie trhu, nakoľko sa index S&P 500 dostal nad 100-dňový kĺzavý priemer.

V stredu sa objavili správy, že Európska centrálna banka údajne skúma nový program nákupu dlhopisov, ktorý má zabrániť akýmkoľvek turbulenciám na trhu, keď budú v budúcom roku ukončené núdzové nákupy. Plán by nahradil súčasný krízový nástroj a doplnil staršiu, otvorenú schému kvantitatívneho uvoľňovania. Hovorca ECB odmietol správu komentovať, pričom poznamenal, že zamestnanci diskutujú o širokom spektre myšlienok, ktoré nie sú nevyhnutne predložené Rade guvernérov alebo Výkonnej rade. Takáto iniciatíva by slúžila ako poistné opatrenie v prípade, že plánovaný koniec programu takzvaného pandemického núdzového nákupu v hodnote 1,85 bilióna eur, známeho ako PEPP, vyvolá trhový predaj dlhopisov vo vysoko zadlžených krajinách, ako je napríklad Taliansko.

Americké akcie vo štvrtok vzrástli. Tento rast bol posilnený pokrokom v rozhovoroch o americkom dlhu a zmierňovaním obáv z energetickej krízy v Európe. S&P 500 zaznamenával počas obchodného dňa rast až o 1,5 %. K zisku indexu prispeli hlavne akcie zo sektoru  materiálov a taktiež z cyklického sektoru. Rástli aj akcie veľkých technologických spoločností vrátane spoločností Apple Inc. a Facebook Inc. Vyhliadka na krátkodobé predĺženie limitu dlhu USA prispela k väčšiemu optimizmu investorov aj napriek obavám z dopadov energetickej krízy, zvýšenej inflácie, zníženia stimulov a pomalšieho ekonomického rastu. Ceny zemného plynu boli vo štvrtok nižšie po signáloch, že Rusko môže zvýšiť dodávky do Európy. Vo štvrtok sme mohli sledovať aj vyjadrenie bývalého ministra financií USA Stevena Mnuchina, ktorý varoval pred rizikami porušenia dlhového stropu a nadmernými výdavkami vlády USA, ktoré môžu podľa jeho názoru podporovať ďalší nárast inflácie. Mnuchin taktiež uviedol, že je v súčasnosti pozitívnou správou, že sa americká ekonomika zotavuje a podporuje dvojstranný zákon o infraštruktúre. Varoval však, že dlh voči HDP môže byť nadmerný.

V piatok index S&P 500 počas turbulentného obchodného dňa klesal po tom, čo údaje ukázali, že zamestnávatelia minulý mesiac pridali oveľa menej pracovných miest, ako sa očakávalo. Aj keď je nepravdepodobné, že by správa odradila FED od oznámenia o znížení nákupu dlhopisov budúci mesiac, môže v blízkej dobe odstrániť tlak na centrálnu banku na zvýšenie úrokových sadzieb. Najväčšie straty pracovných miest v správe pochádzajú z vládneho sektora, pričom zamestnávanie v oblasti voľného času a pohostinstva sa takmer zdvojnásobilo, čo naznačuje, že sa výhľad podnikania posilňuje, aj keď pomaly.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov podávajúcich nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti klesol na 326 tisíc v týždni, ktorý sa končí 2. októbra. Počet nových žiadostí poklesol zo sedemtýždňového maxima 364 tisíc v predchádzajúcom období a bol pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 348 tisíc. Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň o 2,346 mil. barelov, očakával sa pokles na úrovni 0,418 mil. barelov. Obchodný deficit v USA sa v auguste 2021 dostal na rekordné maximum 73,3 miliardy dolárov, čo je viac, ako očakával trh, ktorý počítal s deficitom na úrovni 70,5 miliardy dolárov. Ekonomika USA vytvorila v septembri 194 000 pracovných miest, trh čakal nárast o 500 000 miest. Miera nezamestnanosti v USA v septembri klesla na 4,8 % z augustových 5,2 %, trh čakal pokles na 5,1 %. Priemyselná výroba v Nemecku v auguste 2021 medzimesačne klesla o 4 %, trh očakával pokles o 0,4 %. Index dôvery investorov v eurozóne Sentix v októbri zaznamenal hodnotu 16,9 bodu, odhad trhu bol na úrovni 18,6 bodu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:  +0,79 %

DOW JONES:   +1,22 %

NASDAQ:   +0,09 %

DAX:  +0,33 %

Euro Stoxx 50: +0,94 %

NIKKEI:  -2,51 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:   +16,92 %

DOW JONES: +13,53 %

NASDAQ:   +13,12 %

DAX:   +10,84 %

Euro Stoxx 50: +14,66 %

NIKKEI:  +2,20 %

 

Tomáš Ferech, Capital Markets, o.c.p., a.s.