Embargo: bez oceliarstva a chemického priemyslu

BERLÍN – Bez dovozu plynu z Ruska Nemecko najbližšie dve zimy sotva vydrží, očakávajú sa škody na ekonomike a priemysle, povedal v rozhovore pre denník FAZ Leonard Birnbaum, šéf najväčšieho nemeckého energetického koncernu E.ON.

“Bez ruského plynu je nepravdepodobné, že by sme prežili nasledujúce dve zimy, možno s výnimkou škôd na našom priemysle a ekonomike. Ale potom nebudeme mať ani oceliarsky, ani chemický priemysel, následky by boli dramatické. Takže môžem len varovať.” proti plynovému embargu, “povedal.

Nemecká spoločnosť Tree Energy Solutions (TES) vybuduje v nemeckom prístavnom meste Wilhelmshaven v Severnom mori terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG). Podľa denníka Handelsblatt majú investície do terminálu do roku 2045 činiť zhruba 25 miliárd eur, do prevádzky potom má byť zariadenie uvedené za tri roky. Firmu TES zaštiťuje belgická spoločnosť AtlasInvest.

V prvých rokoch by Nemecko mohlo vďaka terminálu doviezť až 30 miliárd metrov kubických zemného plynu. „Nemecká vláda nás požiadala, aby sme do plánovanej továrne na výrobu vodíka začlenili terminál na skvapalnený zemný plyn, aby sme čo najrýchlejšie znížili závislosť na dovoze z Ruska,“ povedal Waterlander denníku Handelsblatt.

Nemecko vlani spotrebovalo približne 100 miliárd metrov kubických zemného plynu. Z toho 38 percent pochádzalo z Ruska. Nový projekt by tak mohol ruské dodávky zastúpiť.