Kanada zvyšuje vývoz ropy, trh je ďalej od OPEC

ONTARIO – Očakáva sa, že objemy dodávok  ropy z Kanady budúci mesiac dosiahnu 11 miliónov barelov.

To je druhé rekordné maximum, uviedli obchodníci. To je takmer šesťkrát viac ako v septembri. Objemy vzrástli, keďže americké rafinérie – najväčší nákupcovia kanadskej ťažkej ropy – vykonávajú rutinnú údržbu a znižujú nákupy, čím uvoľňujú viac barelov pre kupujúcich v Ázii a Európe.

Pokles dopytu zo strany rafinérií v USA sa zhoduje s koncom sezóny údržby na ropných poliach v Alberte, čím sa obnovili objemy stratené počas leta. Medzitým sa ponuka na celom svete sprísňuje po tom, čo sa Saudská Arábia a Rusko dohodli na znížení produkcie, čo vyvolalo nárast dopytu a cien kanadskej ropy. Začiatkom tohto týždňa dosiahla kanadská ropa podľa Link Data Services najužšiu zľavu na futures Nymex West Texas Intermediate za dva mesiace.

Ropné piesky ropa vyprodukovaná vo vnútrozemskej provincii Alberta putuje spletitou sieťou potrubí cez Spojené štáty do prístavov v Texase a odtiaľ do rafinérií v Číne, Indii a Španielsku. Ťažká kyslá ropa je vhodná pre výrobcov palív v USA, ale sezónne rafinérske prevádzky uvoľňujú viac barelov pre trhy mimo Severnej Ameriky. Rafinéria Whiting spoločnosti BP Plc, jeden z najväčších spotrebiteľov kanadskej ropy v Spojených štátoch, zníži príjem ropy kvôli opravám, ktoré potrvajú do konca októbra.

Sudy naložené v októbri začnú do Indie prichádzať v novembri, keď krajina oslavuje Diwali, sviatok svetiel, ktorý zvyšuje spotrebiteľské výdavky a spotrebu paliva.