Rozhodnutie ruského súdu o zmrazení aktív podrazilo cenu akcií rakúskej banky Raiffeisen
MOSKVA – Ruský súd zmrazil akcie Raiffeisen miestnej banky, čím zablokoval ich predaj.
Oznámil to ruský súd, ktorý zmrazil akcie miestnej jednotky Raiffeisen Bank International (RBIV.VI), najväčšej ruskej západnej banky, čím zablokoval predaj jednotky a eskaloval spor medzi Moskvou a Západom.
RBI so sídlom v Rakúsku sa zaviazala odčleniť svoje ruské podnikanie, ktoré poskytuje platobný kanál pre stovky spoločností v Rusku, po tom, čo sa dostalo pod tlak medzinárodných regulátorov. Ale za viac ako dva roky konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou sa toho zmenilo len málo.
Táto správa poslala akcie banky v piatok nadol o viac ako 7 %. Hovorca Raiffeisen uviedol, že rozhodnutie ruského súdu vylúčilo predaj banky, hoci to podľa neho neovplyvní operácie ruskej banky ani snahy Európskej centrálnej banky ju zmenšiť.
“Stále môžeme menovať manažment a dávať pokyny Rusom, ale nemôžeme banku predať,” uviedol hovorca banky.
RBI sa pokúsi zvrátiť rozhodnutie súdu, uviedla vo vyhlásení, čo je najväčšie takéto zmrazenie zahŕňajúce západnú banku v Rusku.
Zatiaľ čo talianska banka UniCredit tiež podniká v Rusku a je tiež pod tlakom, aby odišla, RBI je oveľa väčšia a stala sa skúškou odhodlania Západu prerušiť vzťahy s Ruskom.
Ruské úrady dali RBI, ktorá má približne 2 600 firemných klientov, 4 milióny miestnych majiteľov účtov a 10 000 zamestnancov, jasne najavo, že chcú, aby zostala, pretože umožňuje cezhraničné platby, uviedol jeden zo zdrojov pre agentúru Reuters.
RBI je kľúčovým finančným záchranným lanom pre milióny ruských zákazníkov, ktorí chcú posielať eurá alebo doláre do zahraničia. Západní regulátori chcú, aby sa to zmenilo. Európska centrálna banka požaduje, aby banka zredukovala svoje ruské obchody.
S rozsiahlymi priemyselnými aktívami, viac ako 18 miliónmi zákazníkov od Viedne po Moskvu a 44 000 zamestnancami je Raiffeisen finančnou oporou Rakúska a veľkej časti východnej Európy.
S vypuknutím konfliktu na Ukrajine v roku 2022 sa Rusko stalo pre banku ešte väčším zdrojom príjmov. V prvých troch mesiacoch tohto roka predstavovalo Rusko zhruba polovicu zisku skupiny, keďže poplatky za platby do zahraničia rástli.
Sankcie a pozastavenie činnosti
Zmrazenie súvisí s nedávnou žalobou ruskej investičnej holdingovej spoločnosti Rasperia proti Strabagu, jej rakúskym akcionárom a jednotke Raiffeisen, hoci veriteľ nie je obvinený zo žiadneho pochybenia, uviedla banka.
RBI sa snažila kúpiť podiel v stavebnej skupine Strabag so sídlom vo Viedni od spoločnosti, ktorú Strabag označil za kontrolovanú Olegom Deripaskom, ktorý popiera existujúce prepojenia na Strabag a odmieta západné sankcie voči nemu ako chybné a založené na nepravdivých informáciách.
V máji ministerstvo financií USA uviedlo, že ruská spoločnosť Iliadis bola vytvorená s cieľom získať spoločnosť Rasperia, ktorá vlastnila zmrazené akcie spoločnosti Deripaska.
Úrad pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií, ktorý je zodpovedný za presadzovanie sankcií, začal začiatkom roka 2023 vyšetrovať aktivity Raiffeisen v Rusku.
Tlak z Washingtonu prinútil Raiffeisen tento rok upustiť od plánu kúpiť podiel v Strabagu, čo je dohoda zameraná na uvoľnenie prostriedkov banky zmrazených v Rusku.
(Na základe materiálov Thomson Reuters).