Nobelovu cenu za mier získala filipínsko-americká novinárka Maria Angelita Ressa a ruský novinár Dmitrij Andrejevič Muratov

ŠTOKHOLM – Dmitrij Mutratov,  šéfredaktor ruského denníka Novaja Gazeta a filipínsko americká novinárka Maria Angelita Ressa získali Nobelovu cenu  za mier.

Obaja ju dostali za „úsilie o obranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom demokracie a trvalého mieru“. Informoval o tom výbor pre Nobelovu cenu.

Maria Angelita Ressa je filipínsko-americká novinárka a spisovateľka, spoluzakladateľka a generálna riaditeľka spravodajského webu Rappler.

V roku 2020 bola odsúdená za urážku na cti v internete podľa kontroverzného filipínskeho zákona o počítačovej kriminalite. Prenasledovanie Márie Ressy ľudskoprávne skupiny a novinári odsúdili ako útok na slobodu tlače.

Rappler je filipínsky online spravodajský server so sídlom v Pasigu v Manile, ktorý založila laureátka Nobelovej ceny za mier Maria Ressa spolu so skupinou ďalších filipínskych novinárov. Médium začalo  ako stránka Facebooku s názvom MovePH v auguste 2011 a neskôr sa 1. januára 2012 sa premenilo na kompletnú webovú stránku.

Nobelov výbor poznamenal, že „Ressa použila slobodu prejavu, aby ukázala zneužívanie moci, používanie násilia a rastúce autoritárstvo na Filipínach“. Kritizovala najmä metódy prezidenta Rodriga Duterteho v boji proti obchodovaniu s drogami, pri ktorých zahynulo toľko ľudí, že kampaň možno považovať za „vojnu proti vlastnému obyvateľstvu“.

V roku 2018 začali agentúry filipínskej vlády trestné stíhanie proti spoločnosti Rappler. Rappler a jeho zamestnanci tvrdili, že sa zameriavali na odhalenie korupcie vládou a volenými predstaviteľmi, používanie robotov a trollov v prospech administratívy Rodriga Duterteho a dokumentovanie filipínskej drogovej vojny.

“Toto nie je moja cena. Toto je cena Igora Domnikova, Jurija Ščekočikina, Anyy Politkovskej, Anastasii Baburovej a Stasa Markelova, Nataši Estemirovej. To je pre mňa zásadne dôležité. Toto nie je moja cena, nepovažujem ju za svoju. A celý tím Novoj Gazety sú nositeľmi Nobelových cien – 138 ľudí. Keď kráčate po chodbe, stretáva sa s vami laureát Nobelovej ceny, “povedal Dmitrij Muratov, šefredaktor denníka Novaja Gazeta  pre internetový denník www.gazeta.ru.

Všetci uvedení novinári boli zavraždení, s výnimkou  Ščekočikina, ktorý zomrel na ťažkú ​​otravu. Kolegovia sú presvedčení, že príčinou ich smrti boli profesionálne činnosti. Deň predtým, 7. októbra 2021, vypršali lehoty na stíhanie tých, ktorí si objednali vraždu Anny Politkovskej, ktorá aktívne informovala o udalostiach v Čečensku. Zavraždili ju presne pred 15 rokmi, pred súd. Tí, ktorí si zločin objednali, sa nenašli.

Nobelov výbor tiež poznamenal, že Muratov už desaťročia bráni slobodu prejavu v Rusku „v stále ťažších podmienkach“. Novaja Gazeta sa tam považuje za „doteraz najnezávislejšie noviny v Rusku“, ktoré pokrývajú problémy korupcie, policajného násilia, nezákonného zatýkania a problémy demokracie. V reakcii na tieto vyšetrovania odporcovia publikácií používajú obťažovanie, vyhrážanie sa, násilie a vraždu, poznamenáva výbor.

Dmitrij Muratov je v poradí tretí Rus, ktorý dostal Nobelovu cenu za mier. Pred ním ju dostal atómový fyzik a aktivista v oblasti ľudských práv Andrej Sacharov v roku 1075 a prvý prezident ZSSR Michal Gorbačov v roku 1990, ktorý skončil  studenú vojnu a politiku obmedzenej suverenity nad krajinami strednej a východnej Európy.

Je známe, že ruský novinár prevedie časť ceny, teda asi 1,14 milióna dolárov – na nadáciu Kruh dobra, ktorý pomáha deťom s vážnymi a zriedkavými chorobami. Bol vytvorený začiatkom roku 2021 dekrétom ruského prezidenta Vladimira Putina.

V Kremli medzitým zablahoželali Muratovovi. Tlačový tajomník ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov povedal, že novinár „dôsledne pracuje podľa svojich ideálov a je im oddaný, je talentovaný a odvážny“.

Michal Gorbačov za peniaze z Nobelovej ceny kúpil novinárom denníka Novaja Gazeta osem osobných počítačov.

Novaja Gazeta sú ruské sociálno-politické noviny. Je známa svojou opozičnou liberálno-demokratickou a ľudskoprávnou orientáciou, ako aj novinárskym vyšetrovaním. Hlavným vlastníkom denníka je redakcia, 24% patrí Alexandrovi Lebedevovi a Michailovi Gorbačovovi. Redakcia sa nachádza v Moskve,.