V USA je najviac firiem typu mýtický jednorožec

Portál Howmuch.net publikoval štúdiu CB Insights a zostavil mapu s najväčšími jednorožcami na celom svete. Menom  tohto mýtického stvorenia sa nazývajú súkromné spoločnosti a začínajúce podniky, ktoré majú hodnotu, alebo trhovú kapitalizáciu viac ako 1 miliarda dolárov. Jej text je tu.

Nie je prekvapujúce, že USA vedú – sú domovom viac ako 100 začínajúcich podnikateľov v hodnote od 1 miliardy dolárov. Nasleduje Čína a India uzavrie prvé tri s desiatimi jednorožcami. Nemecko a Južná Kórea patria medzi päť krajín, ktoré sú domovom miliárd dolárov.

1. Uber (68 miliárd dolárov) – USA.

Pred niekoľkými rokmi, kedy Američania zvýšili náklady na dopravu, Garrett Camp a Travis Kalanick sme sa rozhodli pomôcť spoluobčanom, aby sa znížilo tým, že vytvorí vyhľadávaciu službu a volať platbu taxi Uber. Ich inovatívna služba odvtedy výrazne rozšírila geografiu a teraz pokrýva aj prenájom áut, dopravu helikoptér a autopilotované autá.

2. Didi Chuxing (50 miliárd dolárov) – Čína.

Čínsky konkurent Uber dokázal v Číne prekročiť počet jázd v USA a dosiahol 20 miliónov ciest denne. Ponúka nielen taxislužbu, ale prenájom auta, nákladné autá a požičovňu luxusných áut, Didi Chuxing sa stal jedným z najúspešnejších súkromných spoločností 21. storočia.

3. Xiaomi (46 miliárd dolárov) – Čína.

Xiaomi je výrobca softvéru a elektroniky, a vznikol v roku 2010.

Za menej ako sedem rokov  spoločnosť je na prvých miestach na trhu inteligentných telefónov a vyvinula niektoré z najpopulárnejších mobilných aplikácií, notebookov a zaradení na svete. S 8 000 zamestnancami je Xiaomi skutočne jedným z najpôsobivejších jednorožcov na svete.

  1. AirBnB (29,3 miliardy dolárov) – USA.

AirBnB vznikla  v roku 2007. Založili je Brian Chesky a Joe Gebbia.  Začínala ako pokus o prenájom menšej miestnosti v podkroví denne. To sa rýchlo zmenilo na veľký a úspešný podnik, pretože existujúci hráči na hotelovom trhu nemohli uspokojiť dopyt spotrebiteľov. S rastom výnosov vo výške 80% v rokoch 2015 až 2016 sa spoločnosť AirBnB rozšírila na 65 000 miest po celom svete.

  1. SpaceX (21,2 miliardy dolárov) – USA.

Ako najväčšia spoločnosť na svete v oblasti vesmírnej a kozmickej dopravy sa spoločnosť SpaceX výrazne rozšírila od svojho založenia v roku 2002 podnikateľom Ilon Mask. SpaceX bola prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá dopravila na obežnú dráhu kozmickú loď a teraz pracuje s Medzinárodnou vesmírnou stanicou pri dodávkach nákladu. Okrem toho spoločnosť oznámila prvé lety ľudí na Mars a turistické lety na Mesiac.

  1. Palantir Technologies (20 miliárd dolárov) – USA.

Palantir analyzuje údaje pre finančné inštitúcie, kvôli boju proti terorizmu a počítačovým podvodom. Spoločnosť vznikla v roku 2004 a priniesla revolúciu v oblasti analýzy údajov pre vládne, zdravotnícke a finančné inštitúcie. Napriek tomu, že hodnota spoločnosti sa odhaduje na viac ako 20 miliárd dolárov, nemá v úmysle vstúpiť na verejný trh s akciami (IPO) v blízkej budúcnosti.

  1. WeWork (20 miliárd dolárov) – USA.

WeWork vznikla v roku 2010 s cieľom poskytovať spoločné pracoviská v 16 rôznych krajinách. Hodnota spoločnosti sa odhaduje na viac ako 20 miliárd dolárov. Poskytuje fyzické a virtuálne pracovné priestory, rôzne výhody pre zamestnancov a sociálne aktivity pre pracovníkov po celom svete.

  1. Lu.com (18,5 miliardy dolárov) – Čína.

Internetové financovanie tohto trhu vzniklo v roku 2011 ako platforma pre poskytovanie pôžičiek prostredníctvom P2P. Odvtedy sa spoločnosť Lu.com stala druhým najväčším on-line veriteľom v Číne a už vydala pôžičky vo výške približne 2,5 miliardy dolárov.

  1. Čína Internet Plus Holding (18 miliárd dolárov) – Čína.

Čína Internet Plus Holding vznikla zlúčením dvoch úspešných konkurentov Meituan a Dianping v roku 2015. Spoločnosť sa odhaduje na viac ako 18 miliárd dolárov, je jedným zo svetových lídrov v rezervácii reštaurácií, vstupeniek na akcie a iné služby.

  1. Pinterest (12,3 miliardy dolárov) – USA.

Spoločnosť Pinterest vznikla  v roku 2009 a teraz sa jej hodnota odhaduje na takmer 12,3 miliardy dolárov. Táto mediálna platforma využívajú zberatelia, firmy a obchodníci na celom svete. Pinterest slúži ako “katalóg nápadov” pre používateľov na rôzne témy.