Čo týždeň dal: rokovanie Fedu a čínske regulácie
NEW YORK – Súčasný optimizmus v ekonomike nie je dôvodom na zvýšenie sadzieb podľa predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella.
Predstavitelia Federálneho rezervného systému uviedli, že trh práce a inflácia dosiahli pokrok v rámci predpokladov a podporovali oživenie americkej ekonomiky, aj keď delta variant koronavírusu predstavuje hrozbu pre ekonomický rast. Fed ponechal cieľové rozpätie sadzieb nezmenené na úrovni od 0 do 0,25% a nákup dlhopisov súčasným tempom 120 miliárd dolárov mesačne. Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami. Tvorcovia menovej politiky zdôraznili, že ukazovatele hospodárskej činnosti a zamestnanosti sa naďalej vyvíjajú pozitívnym trendom a odvetvia, ktoré sú najviac zasiahnuté pandémiou, sa pomaly zotavujú, ale ešte nedošlo k úplnému ekonomickému oživeniu a riziká pre hospodársky výhľad pretrvávajú. Federálny výbor pre voľný trh bude naďalej sledovať prostredie americkej ekonomiky aby posúdil ako blízko sa dostáva k cieľom Fedu a podľa toho prijal ďalšie opatrenia.
Rozsiahle tlaky čínskej vlády na technologický a vzdelávací sektor zapríčinili silnú vlnu výpredajov na globálnych trhoch a spôsobili, že niektoré čínske akcie kótované v USA zaznamenali najväčšie straty za posledných desať rokov. Index Nasdaq Golden Dragon China zažil v pondelok prepad až o 6,9 % po tom, čo čínske regulačné orgány zaviedli nové pravidlá týkajúce sa vzdelávacieho sektoru, ktoré zakazujú firmám, ktoré sa špecializujú na výuku školských predmetov, vytvárať zisky, zvyšovať kapitál alebo upisovať svoje akcie na burze. Čínski regulátory v sobotu zverejnili reformy, ktoré markantným spôsobom zmenia obchodný model súkromných firiem vyučujúcich podľa školských osnov, pretože Peking má v úmysle prepracovať sektor, ktorý je podľa neho unesený kapitálom. Čína zaviedla obmedzenie podľa ktorého spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vyučovaním školských predmetov nemôžu prijímať zahraničné investície, ktoré by podľa oznámenia štátnej rady mohli zahŕňať kapitál od zahraničných spoločností . Tí, ktorí teraz porušujú toto pravidlo, musia podniknúť kroky na nápravu.
V tomto týždni sme mohli sledovať niekoľko zaujímavých hospodárskych výsledkov, ktoré stoja za zmienenie. V pondelok trh príjemne prekvapila spoločnosť Hasbro Inc, ktorej čistý príjem prekonal očakávania trhu až o 117,34%, EPS dokázalo prekonať očakávania trhu ešte výraznejšie o 127,27% a tržby spoločnosti prevýšili očakávania trhu o 12,49%. V utorok zverejňovali výsledky technologický giganti ako sú Microsoft Corp, Apple Inc, Advanced Micro Devices ktorých hospodárske výsledky prekonali očakávania trhu. V stredu vo výsledkovej sezóne pokračovali Facebook Inc, ktorého výsledky mierne prevýšili očakávania trhu. Tento týždeň zakončíme spoločnosťou Caterpillar Inc, ktorá zverejnila svoje výsledky v piatok a čistý príjem spoločnosti prekonal očakávania trhu o 10,84%, EPS o +8,15% a tržby o +0,85%.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku celková hodnota nových pôžičiek poskytnutých súkromnému sektoru v eurozóne, ktorá rástla za mesiac júl medziročne o 4 %. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku dosiahla v júni 2021 hodnotu 3,7 %. Ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti od apríla 2020. Ukazovateľ ekonomického sentimentu v eurozóne zaznamenal rastový trend šiesty mesiac v rade a dosiahol historické maximum 119,0 bodu v júli a prekonal trhové očakávania o 0,5 bodu. Ekonomika USA zaznamenala v 2 štvrťroku anualizovaný nárast o 6,5 %, čo bolo výrazne pod trhovými očakávaniami, ktoré boli na úrovni 8,5 %. Výdavky vynaložené na osobnú spotrebu vzrástli o 11,8% v dôsledku cestovania a aktivít, ktoré boli predtým obmedzené. Predaj nových rodinných domov v USA zaznamenal pokles o 6,6% na sezónne upravenú mieru 676 tisíc. Pri predaji domov sledujeme už 3 pokles v rade a momentálne je najnižšia úroveň od apríla minulého roku. Nízka úroveň je primárne zapríčinená vysokými nákladmi na materiál a vysokými cenami nehnuteľností. Trhové prognózy predaja nových nehnuteľností boli na úrovni 800 tisíc domov. Celkový počet amerických obyvateľov, ktorý žiadajú o dávky v nezamestnanosti klesol na 400 tisíc a dostal sa blízko 16 mesačného minima 368 tisíc, ktoré bolo namerané na konci júna.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -0,37 %
DOW JONES: -0,36 %
NASDAQ: -1,11 %
DAX: -0,80 %
Euro Stoxx 50: -0,48 %
NIKKEI: -0,96 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +17,02 %
DOW JONES: +14,14 %
NASDAQ: +13,85 %
DAX: +13,31 %
Euro Stoxx 50: +15,11 %
NIKKEI: -0,59 %
Michal Bernát, Dealing Desk, Capital Markets,o.c.p., a.s.