Ruská federácia: obmedzenie vývozu rast cien

MOSKVA – Ceny ropy vo štvrtkovom obchodovaní vyskočili po správach, že ruská vláda zaviedla dočasné obmedzenia na vývoz automobilového benzínu a motorovej nafty, ale potom trochu ustúpili z vnútrodenných maxím.

Podľa tlačovej služby ruskej vlády príslušný dekrét podpísal predseda vlády Michail Mišustin. Rozhodnutie padlo s cieľom stabilizovať ceny pohonných látok na domácom trhu. Cena novembrových futures na ropu Brent na londýnskej burze ICE Futures k 18:30 moskovského času bola 94,15 USD za barel, čo je o 0,62 USD (0,66 %) viac ako na konci predchádzajúcej seansy. Cena futures na ropu WTI za november počas obchodovania na newyorskej obchodnej burze (NYMEX) dovtedy vzrástla o 0,79 USD (0,88 %) na 90,45 USD za barel. Na začiatku zasadnutia cena Brentu vzrástla na 94,6 USD za barel, WTI – na 90,98 USD za barel.

Ceny nafty v Európe vzrástli o takmer 5 % na viac ako 1 010 USD za tonu po tom, čo Rusko vo štvrtok oznámilo obmedzenia, poznamenáva Financial Times. Rozhodnutie Ruska, jedného z najväčších svetových dodávateľov motorovej nafty, pravdepodobne zhorší nedostatok nafty na globálnom trhu. „Hoci ide o dočasné obmedzenie, vplyv bude významný, keďže Rusko zostáva kľúčovým vývozcom motorovej nafty na svetový trh,“ povedal Wood Mackenzie, viceprezident pre rafinérske, chemické a ropné trhy Alan Gelder. „Pre globálny rafinačný systém bude ťažké nahradiť stratené ruské dodávky v čase, keď sú celosvetové zásoby nafty na nízkej úrovni,“ hovorí Gelder.