Hedžové fondy poháňajú preteky v cenách ropy, a posúvajú ceny nad 100 dolárov za jeden barel

LONDÝN – Špekulanti si budujú dlhé pozície, keďže ceny ropy od júna vzrástli takmer o 30 %.

Hedžové fondy investujú na trhu s ropou s očakávaním, že ceny čoskoro prekročia 100 dolárov za barel, čo prispeje k rastu, ktorý sa začal po tom, čo Saudská Arábia a Rusko znížili produkciu a export.

Barel ropy (alebo inej obdobnej látky) sa značí bbl, 1 bbl = 158,987294928 l = 42 US galónov.

Hedžový fond je združený investičný fond , ktorý obchoduje s relatívne likvidnými aktívami a je schopný vo veľkej miere využívať zložitejšie techniky obchodovania , tvorby portfólia a riadenia rizík v snahe zlepšiť výkonnosť, ako je predaj nakrátko , pákový efekt a deriváty . Finanční regulátori vo všeobecnosti obmedzujú marketing hedžových fondov na inštitucionálnych investorov , jednotlivcov s vysokým čistým majetkom a akreditovaných investorov .

Predĺženie ťažby Rijádu o 1 milión barelov denne až do decembra, spolu s ďalšími zníženiami v rámci cieľa OPEC+, doplnili kroky Moskvy na obmedzenie exportu, čo v konečnom dôsledku posunulo ceny medzinárodného benchmarku Brent na nové maximum za rok na úrovni 95 USD za barel. .

Údaje z búrz a regulátorov naznačujú, že umiestnenie hedžových fondov poháňa ďalšie zisky, ktoré od júna vzrástli takmer o 30 %, pričom nákup futures ropy Brent aj USA sa za posledné dva týždne zrýchlil. Najnovšie údaje ukázali, že za dva týždne do 12. septembra sa kombinované čisté dlhé pozície fondov v Brente a benchmarku USA West Texas Intermediate zvýšili o 137 000 zmlúv alebo 35 % na 18-mesačné maximum 527 000 zmlúv.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.