Čo týždeň dal: pozornosť centrálnym bankám

NEW YORK Investori uprostred vysokej volatility upínajú svoju pozornosť k centrálnym bankám.

V pondelok nastalo riziko kolapsu globálnej akciovej rally, ako následok výkyvov na indexových futures, ktoré signalizovali veľmi volatilný obchodný deň v pre-markete. Investori sa preto zamerali na hospodárske výsledky spoločností s dôverou, že pozitívne výsledky by mohli viesť k pozitívnemu sentimentu a tak by prekonali strach z plánovaného sprísňovania Fedu.  Výnosy štátnej pokladnice napredovali, zatiaľ čo krivka sa sploštila, keďže trhy dlhopisov sa pripravovali na postupné zvyšovanie sadzieb zo strany Fedu, ktoré je na pláne od marca. V období keď sa investori zmierujú s jastrabou politikou centrálnej banky, tak rastové a nadhodnotené akcie sa začínajú prehodnocovať. Obchodníci však vidia príležitosti v lacnejších segmentoch globálnych trhov, ako sú európske akcie a akcie rozvíjajúcich sa trhov, ako aj meny s vyšším výnosom, kde už došlo k zvýšeniu sadzieb. Jediná vec, o ktorej sú si analytici na tento rok istí, je vyššia volatilita. Podľa niektorých analytikov momentálny výpredaj je skôr oneskorená korekcia ako začiatok medvedieho trhu.

V utorok americké akcie posilnili svoje najlepšie trojdňové oživenie od roku 2020. Investori sa zamerali na spoločnosti, ktoré by mohli profitovať zo silnej ekonomiky uprostred špekulácií, že Federálny rezervný systém nevykoľají svojimi činmi rast ekonomiky a akciového trhu pri boji s vysokou infláciou. Začiatok obchodovania bol však rozpačitý, keď sa akcie snažili nájsť smer, pretože solídne ekonomické údaje znovu rozdúchali nervozitu okolo tempa prechodu Federálneho rezervného systému na reštriktívnejšiu politiku. Údaje o voľných pracovných miestach a výrobe ukázali odolnú ekonomiku, ktorú sa Fed snaží ochladiť po tom, čo inflácia vzrástla na najvyššiu úroveň za štyri desaťročia. Predstavitelia centrálnej banky však naznačili, že evidujú možné riziko spomalenia rastu celej ekonomiky. Vlny volatility sa prehnali trhmi po tom, čo Powell, predseda Fedu, signalizoval rýchlejšie sprísnenie menovej politiky, než mnohí očakávali. Regionálne prezidentky Fedu Mary Dalyová a Esther Georgeová však vyjadrili opatrnosť v súvislosti s rýchlejším sprísňovaním, ako je potrebné.

V stredu sme sledovali ako americké akcie smerovali k ich najväčšiemu štvordňovému rastu od novembra 2020, keď sa v stredu obnovil nákup technologických akcií, ktoré boli vypredané. Ropa Brent sa zotavila zo straty po tom, ako OPEC+ súhlasil s ďalším zvýšením produkcie. Môžeme konštatovať, že sa jednalo o veľmi nestabilný začiatok roka v ktorom investori kolísali medzi obavami zo sprísnenia Federálneho rezervného systému a dôverou v ekonomické oživenie. Kvalitné hospodárske výsledky niektorých firiem pomáhajú čiastočne zmierňovať neistotu na trhu. V pozadí však stále zostáva veľa nebezpečenstiev vrátane zakorenenej inflácie, geopolitických rizík a opätovného vzplanutia pandémie. Najnovší komentár Fedu naznačil citlivý prístup k zvyšovaniu úrokových sadzieb v boji proti vysokej inflácii, čím sa čiastočne zmiernili niektoré obavy, že by ekonomika mohla dostať tvrdý zásah z príliš prísnej menovej politiky. Žiadny zo šiestich predstaviteľov Fedu, ktorí sa zatiaľ vyjadrili tento týždeň, nepodporil myšlienku pol bodového zvýšenia sadzieb v marci a ten najagresívnejší, James Bullard, prezident St. Louis Fed, povedal, že počíta s piatimi zvýšeniami, čo je o jedno viac ako každý štvrťrok.

Vo štvrtok sme sledovali negatívny obchodný deň, keď akcie klesali v dôsledku neuspokojivých hospodárskych výsledkov Meta Platforms Inc. a taktiež z neustále vysokej inflácie. Euro vzrástlo spolu s globálnymi výnosmi dlhopisov, keď prezidentka ECB Christine Lagardeová vyjadrila svoje komentáre vnímané ako jastrabie. Investori na základe tohto komentára začínajú očakávať zvyšovanie úrokových sadzieb aj zo strany ECB. Investori teraz očakávajú, že objem sprísnenia bude v tomto roku približne 40 bázických bodov z 25 bázických bodov, s ktorými sa počítalo pred posledným zasadnutím. Medzitým indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zastavili svoje najlepšie zisky od roku 2020, keď spoločnosť Meta vymazala zo svojej trhovej hodnoty viac ako 200 miliárd dolárov. Slabé čísla od amerických technologických gigantov vrátane Spotify Technology SA otriasli investormi, ktorí vsadili, že silná výnosová sezóna udrží akcie príťažlivé a bude čeliť niektorým z ich pretrvávajúcich obáv vrátane prísnejšej menovej politiky. Trhy sa prudko otočili a akcie tento rok zaznamenávajú straty, keďže úradníci pripravujú stimuly na obmedzenie inflácie. V Európe Bank of England zvýšila svoju kľúčovú sadzbu a naznačila, že začne znižovať držbu dlhopisov. ECB medzitým ponechala svoje úrokové sadzby a uviedla, že čisté nákupy v rámci programu núdzovej podpory sa skončia v marci.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku medzi ročný nárast ekonomiky eurozóny, ktorá v 4. štvrťroku 2021, vzrástla o 4,6 %, čo je mierne pod prognózami trhu, ktoré počítali s nárastom o 4,7%. Ak vezmeme do úvahy celý rok 2021, HDP eurozóny vzrástlo o rekordných 5,2 %, čo je mierne nad odhadmi ECB, ktorá počítala s rastom o 5,1 %. Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v decembri 2021 na rekordné minimum 7 % z novembrových 7,1 %. Nezamestnaných osôb bolo 11,481 milióna, čo je o 210 tisíc menej ako v novembri. Miera nezamestnanosti v USA v januári 2022 mierne vzrástla na 4,0 %, čo sa v porovnaní s novým decembrovým minimom pandémie zmenilo len málo. Medziročne miera nezamestnanosti klesla o 2,4 percentuálneho bodu a počet nezamestnaných sa znížil o 3,7 milióna.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +1,55 %

DOW JONES:     +1,05 %

NASDAQ:            +2,38 %

DAX:                     -1,43 %

Euro Stoxx 50:   -1,22 %

NIKKEI:                 +2,70 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -5,57 %

DOW JONES:      -3,44 %

NASDAQ:            -9,89 %

DAX:                     -4,94 %

Euro Stoxx 50:   -4,93 %

NIKKEI:                 -4,69 %

 

Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.