Ukrajina plánuje od 1. apríla zdvojnásobiť poplatky za prečerpávanie ruskej ropy cez svoje územie

KYJEV / MOSKVA – Ukrajina zvyšuje poplatkyza tranzit ruskej ropy do východnej Európy.

Informujú o tom agentúra Argus a denník Kommersant.

Ukrajina chce druhýkrát od začiatku roka, tentoraz dvakrát, zvýšiť náklady na tranzit ruskej ropy, ktorá ide cez jej územie ropovodom Družba v smere na Slovensko, Maďarsko a Česko. Aj napriek zvýšeniu nákladov zostávajú suroviny z Ruskej federácie pre spotrebiteľov vo východnej Európe výhodnejšie ako alternatívne nákupy v rámci Európskej únie, domnievajú sa odborníci.

Ukrajinský prevádzkovateľ ropovodu Ukrtransnafta má v úmysle od 1. apríla zvýšiť tarifu za tranzit ruskej ropy cez hlavný ropovod Družba cez Ukrajinu, uviedol Argus s odvolaním sa na účastníkov trhu. Tieto údaje potvrdzujú zdroje Kommersantu s tým, že ide o zdvojnásobení sadzby na 27,2 eura za tonu. Rast poplatkov v Kyjeve vysvetľujú nákladmi na obnovu infraštruktúry na prepravu ropy, ktorá bola zničená počas nepriateľských akcií.

V tejto chvíli neexistuje konečné rozhodnutie o tejto otázke, prebiehajú rokovania.

Spoločnosť Transnefť, ktorá tradične platí za čerpanie ropy vyvážanej z Ruskej federácie cez Družbu, pre Kommersant uviedla, že spoločnosť si je vedomá zámeru Ukrajiny zmeniť clá, ale o aké parametre zvýšenia ide a od akého momentu sa poplatky plánuje zvyšovať , nevedia. Tento problém, vysvetľujú zdroje pre Kommersant, ukrajinská strana musí najskôr skoordinovať s príjemcami – Maďarskom a Slovenskom.

Harmonogram dodávok pre južnú vetvu Družby v druhom štvrťroku počíta podľa Argusa so zvýšením dodávok ropy o takmer 30 % na 321-tisíc barelov denne (asi 4 milióny ton za tri mesiace). Šéf Transneftu Nikolaj Tokarev potvrdil, že do konca roka sa v tomto smere očakávajú dodávky na minuloročnej úrovni 12 miliónov ton.

V prípade schválenia zvýšenia tranzitnej sadzby, bude druhé od začiatku roka.

Predtým sa tarifa zvýšila o 18,3 % na 13,6 eura za tonu. Zvýšenie nákladov na čerpanie od 1. apríla dosiahla vlani aj Ukrajina. Potom bola indexácia takmer 28 % (do 11,50 EUR za tonu). Pokus Kyjeva o zvýšenie sadzby súvisí s politickou situáciou okolo Maďarska, ktoré nemieni prestať nakupovať ruskú ropu. Už dávnejšie sa clo pre krajinu zvýšilo aj na ďalšej surovinovej trase – ropovode Adria s kapacitou 11,5 milióna ton ropy, ktorý spája prístav Omišalj v Chorvátsku s maďarskými kapacitami na rafináciu ropy.

Zároveň sa podľa zdrojov Kommersant diskutovalo o možnosti prevodu platieb za tranzit priamo do prijímajúcich krajín s cieľom vylúčiť Transneft z finančnej schémy platieb poplatkov. Táto otázka vyvstala po tom, čo sa v auguste minulého roka pre ťažkosti s vyrovnaním s Ruskom na pozadí uvalenia sankcií takmer na týždeň zastavilo prečerpávanie južným koridorom Družby. Potom muselo Maďarsko, Slovensko a Česko rokovať s Ukrajinou o presune financovania tranzitu.

Možnosť priamej platby ešte nebola schválená a nemusí byť nikdy dohodnutá.

Okrem zvýšenia zásielok pozdĺž južnej vetvy Družby od 1. apríla môžu byť podľa zdrojov Kommersantu zvýšené dodávky ruskej ropy aj pozdĺž severného smeru tohto ropovodu z dôvodu obnovenia čerpania v smere do Poľska. Národný koncern PKN Orlen má s Tatnefťou zmluvu na 200-tisíc ton mesačne, Transnefť však koncom februára prestala prečerpávať ruskú ropu do poľských rafinérií, keďže tieto zásielky boli vyňaté z exportného harmonogramu schváleného ministerstvom energetiky. Dopravný podnik navyše nedostal od Tatneftu pokyny k trase. Zdroje Kommersantu oboznámené so situáciou tvrdia, že PKN Orlen podal žiadosť na objemy stanovené zmluvou na apríl a môžu byť zahrnuté do plánov čerpania na druhý štvrťrok. Zástupca Transneftu Igor Demin pre Kommersant povedal, že spoločnosť doteraz nedostala od prepravcu ani harmonogram schválený ministerstvom, ani pokyny k trase. Ministerstvo energetiky Rskej federácie  situáciu nekomentuje.

Ropovod Družba zabezpečuje dodávky ropy do bieloruských rafinérií a jej tranzit do Európy. Plynovod pochádza z regiónu Samara, prechádza cez Brjansk a potom sa vetví na dva úseky: severný a južný, prechádza cez Bielorusko, Ukrajinu, Poľsko, Českú republiku, Slovensko, Nemecko, Maďarsko.