Drahý kov irídium prekonal v roku 2021 tempo rastu hodnoty bitcoinu

NEW YORK – Od začiatku januára Irídium zdražel o 131%, zatiaľ čo najpopulárnejšia kryptomena vzrástla o 85%, uvádza Bloomberg. Irídium teraz stojí trikrát toľko ako zlato – 6 000 dolárov za uncu.

Jedná sa o jeden z najvzácnejších drahých kovov. Jeho ročná produkcia je iba tri tony. Používa sa pri výrobe prémiových zapaľovacích sviečok a v elektronike.

Je ťažké kúpiť irídium – s kovom sa neobchoduje na burze cenných papierov ani prostredníctvom fondov obchodovaných na burze. Investori musia ísť priamo k výrobcom a kúpiť irídiové drahokamy alebo ich odkúpiť za vyššiu cenu.

Irídium je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Ir a protónové číslo 77. Často sa mu hovorí aj „vesmírny prvok“, lebo na Zemi sa nachádza prevažne v meteoritoch. Vďaka svojej mimoriadnej chemickej odolnosti býva legovaný do zliatin s ródiom a platinou, ktoré sa používajú na výrobu odolných chemických nádob na rozklady vzoriek tavením alebo spaľovaním za vysokých teplôt. Ide v poradí o druhý prvok s najväčšou hustotou (hneď za osmiom). V sklárskom priemysle slúžia tieto zliatiny ako materiál do špeciálnych pecí na ťahanie optických vlákien. Prvotné medzinárodné etalóny dĺžkovej miery 1 m a hmotnosti 1 kg boli vyrobené zo zliatiny platiny s irídiom.

V automobilovom priemysle sa z irídia vyrábajú elektródy zapaľovacích sviečok s mimoriadnou životnosťou alebo na prácu v extrémnych podmienkach, napríklad na motory pretekárskych automobilov.

Ilustračná fotografia: Hodinky z irídia, platiny a diamantov.