Spoločnosť 24hour Trading Academy dostala pokutu 0,5 mil GBP za nekalé obchodné praktiky

LONDÝN – Londýnsky súd nariadil obchodníkovi s cennými papiermi zaplatiť pokutu pol milióna libier za rady, ktoré poskytoval klientom cez program WhatsApp.

Regulátor uviedol, že nie je oprávnený konzultovať. Sám obchodník trval na tom, že sa vo svojej korešpondencii snaží jednoducho zdieľať základné znalosti o akciovom trhu s klientmi. Kde je hranica medzi dobrou radou a protiprávnym konaním?

Obchodník spoločnosti z Veľkej Británie, ktorý používal program WhatsUp dostal pokutu pol milióna libier. Žalovaný poskytoval klientom investičné poradenstvo bez súhlasu regulačného orgánu a je teraz povinný nahradiť ich straty.

Britská spoločnosť 24Hour Trading Academy, teda „Akadémia 24-hodinového obchodovania“, toho veľa sľubovala. Konkrétne  ponúkala, „naučiť normálnych ľudí ovládať základy psychológie, aby našli tento jedinečný obchodný štýl, ktorý je v nich zakomponovaný“. V praxi to znamenalo, že firma účtovala ľuďom peniaze za investičné poradenstvo. Dokonca zákazníkom posielala „obchodné signály“ cez WhatsApp.

Takéto konzultácie britské právo nezakazuje, problémom však je, že zakladateľ spoločnosti, istý Mohammed Marikar, nemal na to žiadne právomoci. Podľa UK Financial Conduct Authority utrpeli klienti akadémie značné straty kvôli týmto signálom, ktoré bude spoločnosť teraz musieť kompenzovať.

 

Ken Veksler, generálny riaditeľ spoločnosti Accumen Management, hodnotí rozhodnutie súdu: “Pre mňa tento príbeh nie je celkom prekvapením. Čudujem sa, že konečne orgány takpovediac našli a pokutovali tých, ktorí sú za to vinní. Zriedkakedy bývajú pokutovaní. Ako často sa podobné podvody dejú? Videl som veľa prípadov, ktoré mi moji priatelia ukázali na Instagrame a na Facebooku. A je úžasné, že konečne niekto niekde dostal pokutu za takéto rady a predaj.“

Právnici obžalovaného sa snažili dokázať, že investičné poradenstvo, ktoré spoločnosť predávala, boli jednoducho platené kurzy na trhoch s akciami a burzami. Takáto ochrana nevyzerá veľmi presvedčivo ani zvonka – „akadémie“ Instagramu aj YouTube sú plné pozitívnych recenzií úspešných obchodov, ktoré vďaka „mentoringu“, teda riadenému poradenstvu spoločnosti, dokázali uzavrieť. Akadémiu 24-hodinového obchodovania možno v zásade porovnávať s notoricky známymi „informujúcimi obchodníkmi“ – iba jej klienti neplatili za abstraktné rady, ako sa stať úspešnými, ale za celkom konkrétne, aj keď neoprávnené, rady týkajúce sa burzových transakcií.