Čo týždeň dal: Budeme svedkami reštriktívnejšieho prístupu Federálneho rezervného systému?

NEW YORK – Makroekonomické správy vytvárajú na trhoch obavy, že Federálny rezervný systém pristúpi k  reštriktívnejšiemu prístupu k menovej politike ako sa pôvodne očakávalo.

Americké akciové indexy uzavreli prvý deň obchodného týždňa s rozsiahlymi ziskami po výsledkoch prieskumu, ktorý ukázal, že Američania výrazne znížili svoje očakávania týkajúce sa rastu príjmov domácností, čo naznačovalo, že utorkové údaje o spotrebiteľských cenách môžu byť lepšie ako sa očakávalo. Index S&P 500 pridal 1,1 %, pričom všetky sektory okrem energetického boli v zelených číslach. Technologický Nasdaq 100 vzrástol o 1,6 % po prvej týždennej strate v roku 2023. Priemyselný index Dow Jones získal najviac od januára. Ceny ropy, ktorá je kľúčovou zložkou inflácie, klesli v dôsledku správy, že Bidenova administratíva plánuje predať viac ropy zo strategických ropných rezerv. Mohli sme sledovať aj rast výnosov na dvoj ročných štátnych dlhopisoch Spojených štátov amerických, ktoré  vzrástli na nové tohtoročné maximum po tom, ako minulý týždeň stúpli o 23 bázických bodov po oveľa silnejších než očakávaných januárových údajoch o zamestnanosti. Akciové indexy v pondelok stúpli napriek varovaniam prominentných stratégov. Marko Kolanovič z JPMorgan Chase & Co. sa vyjadril, že investori by mali byť v dlhopisoch, keďže recesia v súčasnosti nie je započítaná v cenách akciových trhov. Tím pod vedením Michaela Wilsona z Morgan Stanley tvrdil, že americké akcie sú zrelé na výpredaj po tom, ako predčasne zacenili pozastavenie zvyšovania sadzieb Fedu.

Utorkové obchodovanie zakončil index S&P 500 takmer bez zmeny a dvojročný výnos štátnych dlhopisov pridal viac ako 10 bázických bodov po tom, ako údaje ukázali, že inflácia zostáva vysoká. Dvaja predstavitelia Federálneho rezervného systému varovali, že skrotenie inflácie si môže vyžiadať vyššie úrokové sadzby na dlhšie obdobie, hoci jeden z politikov naznačil, že koniec by mohol byť blízko. Swapové kontrakty ukázali, že obchodníci dávali takmer vyrovnané šance na zvýšenie sadzieb zo strany Fedu o štvrť bodu v júni po podobných zvýšeniach v marci a máji. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov citlivých na sadzby vzrástli nad úroveň 4,6 %. Po ukončení utorkového obchodovania prezident Joe Biden oznámil, že podpredsedníčka Federálneho rezervného systému Lael Brainardová sa stane riaditeľkou Národnej ekonomickej rady. Lael Brainardová patrila k holubičím hlasom centrálnej banky, pozorovatelia Fedu začali okamžite špekulovať, kto by mohol nastúpiť na jej miesto.

Stredajšie obchodovanie prinieslo rast indexu S&P 500 o 0,3 %. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov boli blízko úrovne 4,60 %. Stredajšie správy o maloobchodných tržbách v Spojených štátoch priniesli informáciu, že maloobchodné tržby v USA v januári vzrástli najviac za takmer dva roky, čo naznačuje, že silné spotrebiteľské výdavky udržia ceny na vysokej úrovni a zvýšia tlak na Fed, aby zintenzívnil svoje úsilie o potlačenie inflácie. Údaje, ktoré prišli deň po vyššej než očakávanej správe o inflácii spotrebiteľských cien v USA, poslali výnosy štátnych dlhopisov vyššie v dôsledku obáv z ďalšieho zvyšovania sadzieb. Ukazuje sa, že pružný trh práce vyznačujúci sa historicky nízkou nezamestnanosťou a solídnym rastom miezd umožnil mnohým Američanom naďalej míňať za tovary a služby, aj napriek tomu, že náklady na pôžičky stále rastú.

Štvrtkové obchodovanie uzavreli americké akciové indexy v červených číslach, po tom, ako dvaja predstavitelia Federálneho rezervného systému uviedli, že zvažujú zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov s cieľom bojovať proti pretrvávajúcej vysokej inflácii. Prezidentka Federálnej rezervnej banky v Clevelande Loretta Mesterová uviedla, že vidí “presvedčivé ekonomické argumenty” pre zavedenie ďalšieho zvýšenia o 50 bázických bodov, a prezident banky v St. Louis James Bullard povedal, že nevylučuje, že na marcovom zasadnutí Fedu podporí zvýšenie o pol percentuálneho bodu namiesto o štvrť bodu. Varovania ohľadom agresívnejšie sprísňovania menovej politiky prišli po tom, ako sa ceny amerických výrobcov v januári odrazili od dna a pridali najväčší medzimesačný prírastok od júna 2022. Investori po zverejnený týchto správ z ekonomiky zvyšovali svoje stávky na to, o koľko Fed zvýši sadzby v tomto cykle.

Počas piatkového obchodného dňa na Wall Street zamierili akciové indexy do červených čísel. Akciové indexy v USA klesli, keď sa rôzni predstavitelia Federálneho rezervného systému vyjadrili k tempu sprísňovania, ktoré je potrebné na návrat inflácie k ich 2-% cieľu. Obchodníci plne počítali so štvrťbodovým zvýšením úrokových sadzieb na nasledujúcich dvoch zasadnutiach Fed-u, avšak tvorcovia politiky vo štvrtok uviedli, že zvýšenie o 50 bázických bodov nie je vylúčené. Piatkové objemy obchodovania s indexmi zostali počas februárovej exspirácie opcií pod ich 30-dňovými priemermi. Stratégovia Bank of America Corp. napísali, že oneskorený príchod recesie bude v druhej polovici roka vplývať na americké akcie, pričom poznamenali, že doterajšia odolná ekonomika znamená, že úrokové sadzby zostanú dlhšie vyššie. Tím BofA pod vedením Michaela Hartnetta zastáva názor, že hospodársky rast zostane silný a centrálne banky pravdepodobne zostanú dlhšie jastrabie. Po ňom bude pravdepodobne nasledovať tvrdé pristátie ekonomiky v druhej polovici roka 2023.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA, ktoré sa v minulom týždni znížili na 194 tisíc, čo je menej ako revidovaná úroveň 195 tisíc z predchádzajúceho týždňa. Trhové očakávania boli 200 tisíc. Ceny výrobcov v USA vzrástli v januári 2023 medzimesačne o 0,7 %, čo je najviac za posledných sedem mesiacov. Očakávania trhu boli 0,4 %. Maloobchodné tržby v USA v januári 2023 nečakane medzimesačne vzrástli o 3 %, čo je najväčší nárast od marca 2021. HDP v eurozóne po sezónnom očistení vzrástlo v štvrtom kvartáli podľa predbežných odhadov medzikvartálne o 0,1 % a medziročne vzrástol o 1,9 %. Ročná miera inflácie v USA sa v januári 2023 len mierne spomalila na 6,4 % zo 6,5 % v decembri, čo je menej, ako trhové prognózy 6,2 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                 -0,27%

DOW JONES:        -0,13 %

NASDAQ:               +0,59 %

DAX:                        +1,14 %

Euro Stoxx 50:      +1,83 %

NIKKEI:                   -0,57 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              +6,24 %

DOW JONES:     +2,05 %

NASDAQ:            +12,62 %

DAX:                     +11,19 %

Euro Stoxx 50:  +12,69 %

NIKKEI:                +5,44 %

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.