Federálny rezervný systém nakopol indexy v USA

Popredné americké akciové indexy môžu dnes 20. júna 2019 vytvoriť nový rekord. Investori boli inšpirovaní tým, že v tomto roku dostávali od Fed-u pomoc. Správy prichádzali z Pekingu, že Spojené štáty a Čína budú pokračovať v obchodných rokovaniach.

Rast amerického akciového trhu môže pokračovať štvrtý deň v poradí. Futures na Dow Jones a S & P 500 vzrástli o 1% a na indexe NASDAQ o 1,5%. To naznačuje silné otvorenie trhu. Je pravdepodobné, že americké indexy budú môcť zaregistrovať dnes nové historické maximum. Takýmto optimistickým spôsobom investori vytvorili rozhodnutie Fedu podporiť americkú ekonomiku znížením sadzieb v prípade potreby. Okrem toho posolstvo z Pekingu prispelo k rastu optimizmu na Wall Street.

V predvečer amerického Federálneho rezervného systému bolo jasné, že v priebehu tohto roka zníži kľúčovú úrokovú sadzbu. To podnietilo investorov – verili, že americká centrálna banka podporí rast svojej ekonomiky, ak obchodná vojna medzi USA a Čínou ovplyvní americký HDP.

Fed povedal, že „bude konať tak, aby udržal“ expanziu ekonomiky, a odmietol znenie, že „bude trpezlivý“ vo veci úpravy sadzieb. Fed si ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu v rozmedzí 2,25 – 2,5% ročne, ale jasne uviedol, že do konca roka by mohol znížiť náklady na prijaté úvery a pôžičky o pol percentuálneho bodu. To môže byť reakciou na rastúcu neistotu v ekonomike a znižovanie očakávanej inflácie.

Sedem zo 17 lídrov Fedu považuje za vhodné do konca roku 2019 znížiť sadzby o polovicu percentuálneho bodu, ďalšie považuje za vhodné zníženie o štvrť percentuálneho bodu.

Americká centrálna banka tiež predstavila novú prognózu rastu americkej ekonomiky. Vo všeobecnosti prognóza predpokladá zachovanie dynamiky HDP a miery nezamestnanosti, avšak inflácia na konci bežného roka bude 1,5%, nie 1,8%, ako sa očakávalo v marci. Fed tiež navrhuje, že inflácia nedosiahne v budúcom roku referenčnú hodnotu 2%.

Podľa Jeromeho Powella je základný scenár pre vývoj ekonomiky naďalej priaznivý a „na tomto stretnutí nebola poskytnutá žiadna osobitná podpora na zníženie sadzieb“. Ale v blízkej budúcnosti bude prijaté veľké množstvo štatistických údajov, ktoré pomôžu vedúcemu Fedu posúdiť, či akumulácia rizík nepriaznivejšieho vývoja pretrváva, dodal predseda Fedu.

Prevádzkovateľ linky Carnival oznámil zisk a príjmy, ktoré prevýšili očakávania analytikov. Karneval však znížil svoje prognózy na celý rok, najmä kvôli novým cestovným obmedzeniam na Kubu. Investori boli sklamaní prognózami spoločnosti, čo viedlo k poklesu cien o 7,5% pred otvorením obchodovania v New Yorku.

Technický gigant Oracle oznámil upravený štvrťročný zisk vo výške 1,16 USD, čo je o 9 centov viac, ako sa očakávalo. Príjmy obchodného softvérového giganta tiež prekonali prognózy analytikov. Medzi investormi je veľký dopyt – pred začiatkom zasadnutia vzrástli o 6%.

Akcie analytikov spoločnosti Tesla poklesli o 1,7% po tom, čo analytici spoločnosti Goldman Sachs znížili ročný cieľ akcií výrobcov elektrických vozidiel z 200 na 158 USD na akciu, pričom si ponechali odporúčania na predaj papiera.

Akcie Boeingu naďalej rastú. Pred začatím obchodovania vo štvrtok vzrástli o 1,2%. Spoločnosť je v rokovaní s rôznymi leteckými spoločnosťami o predaji 737 Max Jet.

Služba Streaming Netflix oznámila, že jej film „Tajomná vražda“ s Jennifer Enniston a Adam Sandler sledoval počas prvých troch dní takmer 30,9 milióna majiteľov účtov. Akcie Netflix vzrástli o 1,5%.