Opustil náš významný pedagóg Ľuboš Šefčák

Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel spoluzakladateľ štúdia žurnalistiky na Slovensku Ľuboš Šefčák. Informoval o tom Slovenský syndikát novinárov.

Pôsobil ako pedagóg Katedry novinárstva Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Jeho práca a presadzovanie princípov slobodnej a nezávislej tlače, verejnoprávnych médií poznamenala niekoľko generácií slovenskej žurnalistiky,“ uviedol Slovenský syndikát novinárov.

Okrem Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského istý čas pôsobil aj na Katedre ekonomickej teórie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzite v Bratislave istý čas spolu s Jánom Sandom viedli semináre v rámci odboru Ekonomické teórie a žurnalistika. Spolu s Jánom Sandom napísali príručku Ekonomická žurnalistika, ktorú v roku 1999 vydalo vydavateľstvo Ekonóm.

Medzi najvýznamnejšie práce Ľuboša Šefčáka patria:

Dejiny slovenského novinárstva 1918-1968 (Bratislava, Univerzita Komenského 1999),  Dejiny svetového novinárstva. Zväzokl 1. Dejiny anglického novinárstva (Bratislava, Univerzita Komenského 1992) Dejiny svetového novinárstva. Zväzok 3. Dejiny amerického novinárstva (Bratislava, Univerzita Komenského 1997). Je autorom mnohých vedeckých štúdií a príspevkov na konferenciách.  Bol autorom prvého Etického kódexu Slovenského syndikátu novinárov.

Jeho študent Branislav Ondrášik napísal: “Slovensko malo pritom prvé štúdium žurnalistiky v Československu a jedno z prvých v strednej Európe. A aj v čase najtvrdšej normalizácie si zachovalo aspoň trochu kreatívnej slobody a mohli na nej viac-menej pôsobiť aj nevyhovujúce kádre, ako sa dalo – nebola to aparatčíčska škola. Škola tiež založila v začiatkoch aj prvý vedecký žurnál v odbore v celom postkomunistickom priestore, ktorý bol aj v knižnici amerického Kongresu. Spolutvoril tiež prvý etický kódex novinárov po roku 1989. Toľko si pamätám o ňom z čias štúdia. Nebol to žiaden funkcionársky kariérista – ani na katedre či fakulte. Študentov učil na Filozofickej fakulte takmer do poslednej chvíle.”

Branislav Ondrášik dodáva, že je klasik, veľmi ľudský, skvelý odborník a nezabudnuteľný človek. “Verím, že sa čo najviac jeho študentov budúci pondelok zídeme, dať mu posledné Zbohom. V bratislavskom krematóriu o 14.45. Ja tam pre Ľuboša Šefčáka budem,” povedal v závere Branislav Ondrášik.