Bernie Ecclestone bude súdený za daňový podvod

dny proces s 91-ročným podnikateľom sa začne budúci október. Obvinenia vyplývajú z toho, že Ecclestone nepriznal britskému daňovému úradu majetok v hodnote 400 miliónov libier (477 miliónov dolárov).

Bývalý prezident Formuly 1 Bernie Ecclestone bude budúci október čeliť súdnemu procesu pre obvinenia z podvodu. Informuje o tom Sky Sports.

Predbežné pojednávanie sa uskutočnilo 4. októbra. Sudkyňa Deborah Taylorová naplánovala pojednávanie na 9. októbra 2023. Prokurátor Alexander Langhorne poznamenal, že proces by mal trvať až šesť týždňov.

V júli britská prokuratúra obvinila 91-ročného Ecclestonea z podvodu. Dôvodom je, že podnikateľ nepriznal britskému daňovému úradu majetok v hodnote 400 miliónov libier (477 miliónov dolárov).

Bernard Charles Ecclestone, narodený 28. októbra 1930, je anglický obchodný magnát .  Je bývalým výkonným riaditeľom Formula One Group , ktorá riadi motoristické preteky Formuly 1 a kontroluje komerčné práva na tento šport, a čiastočne vlastní Delta Topco, predchádzajúcu hlavnú materskú spoločnosť Formula One Group. Ako taký bol v žurnalistike bežne označovaný ako „F1 Supremo“. 

Ecclestone sa v sezóne 1958 zúčastnil dvoch pretekov Grand Prix ako jazdec, no nedokázal sa kvalifikovať ani do jedného z nich. Neskôr sa stal manažérom jazdcov Stuarta Lewisa-Evansa a Jochena Rindta . V roku 1972 kúpil tím Brabham , ktorý viedol 15 rokov. Ako majiteľ tímu sa stal členom Asociácie konštruktérov Formuly 1 .

Jeho kontrola nad športom, ktorá vyrástla z jeho priekopníckeho predaja televíznych práv na konci sedemdesiatych rokov, bola najmä finančná, ale podľa podmienok dohody Concorde on a jeho spoločnosti riadili aj správu, nastavenie a logistiku každého Grand Formula 1. Prix, čím sa stal jedným z najbohatších mužov v Spojenom kráľovstve.

23. januára 2017 bolo oznámené, že Ecclestone bol nahradený Chase Carey ako výkonný riaditeľ skupiny Formula One. Ecclestone bol vymenovaný za emeritného predsedu a pôsobil ako poradca predstavenstva.

Ecclestone a obchodný partner Flavio Briatore v rokoch 2007 až 2011 vlastnili aj anglický futbalový klub Queens Park Rangers.