Čínsky developer China Evergrande Group vyhlásil v Spojených štátoch amerických bankrot

NEW YORK – Čínska developerská spoločnosť China Evergrande Group podala v New Yorku návrh na vyhlásenie konkurzu podľa článku 15 amerického konkurzného zákona.

Toto ustanovenie zákona poskytuje zahraničným spoločnostiam s majetkom v USA prístup k súdom v USA a chráni ich pred nárokmi amerických veriteľov počas obdobia reštrukturalizácie, píše Market Watch.

Spoločnosť China Evergrande, ktorá je druhým najväčším developerom v Čínskej ľudovej republike, v júli oznámila, že v rokoch 2021 a 2022 zaznamenala straty vo výške 81 mld.

EUR, pričom spoločnosť je v Číne od roku 2021 v procese reštrukturalizácie.

Celkový dlh spoločnosti Evergrande, ktorý v roku 2021, keď nesplácala dlhopisy, presiahol 300 miliárd USD, dosiahol do konca roka 2022 napriek predaju aktív 340 miliárd USD.

Čínska developerská spoločnosť China Evergrande Group vykázala za roky 2021 a 2022 kumulatívne straty vo výške 81 miliárd USD v dôsledku prepadu na miestnom trhu s nehnuteľnosťami a nesplácania dlhopisov.

Spoločnosť Evergrande, ktorá prechádza dlhotrvajúcou reštrukturalizáciou, zverejnila niektoré finančné údaje prvýkrát od roku 2021, uviedol denník Financial Times.

Spoločnosť vykázala v roku 2021 stratu 476 miliárd jüanov (66 miliárd USD) a v roku 2022 stratu 106 miliárd jüanov. Príjmy v roku 2021 klesli o polovicu na 250 miliárd jüanov z 507 miliárd jüanov v roku 2020.

“Zverejnenie výsledkov pravdepodobne znamená, že vedenie a regulačné orgány si konečne uvedomili, že oživenie trhu s bývaním nie je zaručené,” povedal Brock Silvers, investičný riaditeľ fintechovej spoločnosti Kaiyuan Capital. – “Nedávne ekonomické údaje naznačujú, že spoločnosť Evergrande nemôže jednoducho prečkať súčasnú krízu a výsledky zverejniť, keď bude situácia priaznivejšia.

Celkový dlh spoločnosti Evergrande, ktorý prekročil 300 miliárd USD, keď v roku 2021 nesplácala svoje dlhopisy, dosiahol do konca roka 2022 340 miliárd USD, a to aj napriek výpredaju aktív.

“Spoločnosť už nemá obchodný model, ktorý by dokázal udržať súčasnú výšku dlhu,” povedal Silvers. – Čaká nás politicky náročné a ekonomicky bolestivé rozhodnutie o záchrane sektora, hoci Peking túto skutočnosť zatiaľ neuznal.”

Obchodovanie s akciami Evergrande bolo v marci 2022 zastavené, keďže spoločnosť nezverejnila finančné výkazy. Ak obdobie pozastavenia obchodovania dosiahne 18 mesiacov, existuje riziko vyradenia cenných papierov spoločnosti z hongkonskej burzy, konštatuje denník Financial Times . Audítorom účtovnej závierky spoločnosti Evergrande bola spoločnosť Prism Hong Kong and Shanghai Limited.Spoločnosť uviedla, že existuje “značná neistota”, pokiaľ ide o schopnosť developera pokračovať v činnosti, ale audítor nebol schopný získať dostatočné informácie na to, aby k tomu mohol vyjadriť jasné stanovisko.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com