Čile: kvôli suchu môže byť vo svete deficit medi

SANTIAGO DE CHILE – V roku 2021 môže svet čeliť nedostatku medi. Sucho v Čile narušilo činnosť popredných ťažobných spoločností.

Čile je popredným svetovým vývozcom medi a z tejto krajiny pochádza asi 30 percent svetovej medenej rudy. Ťažobný priemysel tvorí 10 až 15 percent HDP Čile a tvorí polovicu jeho exportu.

Vážne sucho, s ktorým sa krajina stretáva viac ako desať rokov, sa však tento rok ešte zhoršilo a tvrdo zasiahlo hlavný priemysel krajiny. Zástupcovia poprednej hutníckej spoločnosti Antofagasta Plc predpovedajú, že v tomto roku závod vyrobí menej medi, ako sa očakávalo – závody nemajú dostatok vody na bežnú prevádzku.

Antofagasta pôvodne plánovala v tomto roku vyrobiť 730 až 760 tisíc ton kovu, ale neskôr bolo potrebné plány upraviť na 710-740 tisíc ton. V dôsledku problémov s dodávkami akcie spoločnosti na londýnskej burze klesli o 5,1 percenta na 13,4 libry za kus (asi 19 dolárov) za kus. Napriek tomu Antofagasta v prvom polroku 2021 dosiahol rekordný zisk – v porovnaní s rokom 2020 sa zdvojnásobil a dosiahol 2,4 miliardy dolárov.

Podľa zástupcov hutníckej spoločnosti obdobie dažďov v tomto regióne trvá spravidla od júna do septembra a vzhľadom na trend v tomto roku bude na obnovu objemov výroby potrebné počkať na budúcu zimu na južnej pologuli. Aby sa poistila proti nedostatku vody, Antofagasta buduje odsoľovacie zariadenie. Začne ho však používať až v druhej polovici roku 2022, čo znamená, že budúci rok hrozí strata ďalších 50 -tisíc ton medi.

Napriek problémom s dodávkami medi a nedávnemu prepuknutiu koronavírusu sa čílska ekonomika pomaly zotavuje – v druhom štvrťroku 2021 jej rast prekonal prognózy expertov agentúry Bloomberg. HDP krajiny vzrástol v porovnaní s prvým štvrťrokom o jedno percento a v porovnaní s minulým rokom o 18,1 percenta. Podľa analytikov to uľahčili finančné stimuly, ktoré čilská vláda zaviedla v boji proti hospodárskemu pádu pandémie.