Čína zmenšuje nákup kvapalného plynu z USA

Obchodné konflikty medzi Washingtonom a Pekingom sa budu naďalej stupňovať, pretože žiadna zo strán nechce robiť ústupky: v USA existovali plány na zvýšenie ciel na dovoz čínskeho tovaru a Peking potvrdil pripravenosť reagovať   protiopatreniami.

Dôsledky obchodnej vojny dvoch najväčších ekonomík sveta ovplyvnili dodávky ropy z USA do Číny, ktorá v júli klesla takmer o polovicu v porovnaní s údajmi v marci na 445,000 barelov denne. Podľa štatistík lodnej dopravy, vývozy skvapalneného plynu z USA do Číny v júli klesli na 130 000 ton v porovnaní s približne 400 000 tonami v máji. Dovozné clá spôsobia, že americký skvapalnený zemný pyln nebude konkurencieschopný. Podľa obchodníkov Čína už hľadá alternatívne zdroje dodávok.

“Čína dala jasne najavo, že nechce kupovať nové strany z USA na spotovom trhu,” povedal pre agentúru Reuters singapurský obchodník, ktorý pracuje s čínskymi dovozcami skvapalneného plynu.

Hlavnými víťazmi v obchodnej vojne medzi Washingtonom a Pekingom, podľa expertov v tejto oblasti  priemyslu, sa  budú výrobcovia v ázijsko-tichomorskom regióne. Dodávky LNG do Číny zvýšeila Austrália, Malajziia Indonézia, Rusko a Papua-Nová Guineia.  Analytici sa domnievajú, že americkí výrobcovia vrátane spoločnosti Cheniere budú môcť nájsť alternatívny predajný trh a presmerovať dodávky do Európy. Zároveň experti dodávajú, že obchodné trenie s Čínou môže brzdiť vývoj budúcich amerických exportných LNG projektov, ktoré boli koncipované s ohľadom na Čínu.