Morgan Stanley: Zákaz EÚ na ropu z Ruska zvýši ceny nafty a týmto spôsobom ovplyvní ceny ropy

NEW YORK – Ázijské rafinérie dosahujú rekordné zisky z výroby nafty.

Zákaz dovozu ropy a ropných produktov z Ruska cez pístavy zo strany Európskej únie povedie k dlhodobému deficitu na trhu s destilátmi, čo podporí ceny motorovej nafty a v dôsledku toho aj ropy, uviedli analytici Morgan Stanley v správe.

Zákaz dovozu ropy v dôsledku toho obmedzí dodávky z Ruska, hoci iní kupujúci môžu čiastočne zvýšiť svoj podiel na trhu EÚ. Ale v prípade motorovej nafty je to oveľa menej pravdepodobné, zdôrazňujú analytici.

Ruské rafinérie pravdepodobne znížia produktivitu znížením ponuky motorovej nafty na svetovom trhu.

Vplyv zvýšenia kvóty OPEC+ bude pravdepodobne prinajlepšom mierny, pričom aktualizované odhady bánk ukazujú deficit 500 000 barelov (bbl) v druhom polroku.

“Naďalej očakávame, že Brent dosiahne 130 USD/bbl počas 3. štvrťroka v našom základnom scenári s potenciálom rastu na 150 USD/bbl.”

Medzitým ázijské rafinérie dosahujú rekordné zisky z výroby nafty, keďže globálny nedostatok dodávok sa zhoduje s oživením dopytu, píše Bloomberg.

Ziskovosť výroby motorovej nafty vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 2018. Očakáva sa, že šieste kolo európskych sankcií voči producentovi OPEC+ ešte viac sprísni situáciu na globálnom trhu a vytvorí ďalší tlak na Áziu, kde došlo k erózii zásob a poklesu exportu z Číny.

Európska únia zakáže dovoz ropných produktov z Ruska do členských štátov osem mesiacov po tom, ako nové sankcie vstúpia do platnosti, a poradca pre priemysel FGE predpovedá, že to zvýši dopyt po dodávkach z Ázie a Stredného východu. Francúzsko v súčasnosti rokuje so Spojenými arabskými emirátmi o dodávkach ropy a nafty, keďže hľadá alternatívy.

Stredné zásoby destilátov v Singapure, ktoré zahŕňajú naftu a letecké palivo, sú na najnižšej sezónnej úrovni od roku 2004 po oživení dopytu, keď sa ekonomika zotavuje z pandémie. Očakáva sa, že čínsky export nafty zostane v júni nízky na úrovni okolo 160 000 ton, uviedol v piatok v poznámke priemyselný konzultant spoločnosti JLC, hoci pridelenie dodatočných palivových kvót by mohlo viesť k vyšším tokom.