Nositeľ Nobelovej ceny Robert Schiller: USA zažívajú „posttraumatickú stresovú poruchu“, čelia kríze

NEW HEAVEN – Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Robert Shiller odhaduje 50-percentnú pravdepodobnosť recesie v USA čiastočne v dôsledku sebanaplňujúceho sa proroctva, pretože každý sa obáva recesie.

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu a profesor z Yale University Robert Shiller uviedol, že existuje veľká pravdepodobnosť, že americká ekonomika vstúpi do krízy. Recesia príde čiastočne preto, že rastúca úzkosť by sa mohla zmeniť na sebanaplňujúce sa proroctvo.

„Strach môže viesť k realite,“ povedal Robert Schiller.

Fotografia: Yale University.

Podľa jeho názoru je šanca na recesiu v najbližších dvoch rokoch 50%, čo je „oveľa viac ako je norma“.

Odborník je známy najmä tým, že v roku 2005 predpovedal, že bublina na trhu nehnuteľností praskne. Neskôr napísal knihu z roku 2019 Narrative Economics: How Stories Go Viral and Lead to Major Economic Events. (Naratívna ekonómia: Ako sa príbehy šíria a vedú k významným ekonomickým udalostiam).

Profesor Robert Schiller pidí známky novej bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. Tentoraz by pokračujúce zvyšovanie sadzieb Fedu mohlo potenciálne viesť k náhlym nákupom domov, kým sa náklady na pôžičky ešte viac predražia, varoval Shiller. „Myšlienka, že sme v bubline na trhu nehnuteľností, zatiaľ nemá veľa priaznivcov, ale začína sa vracať,“ povedal.

Okrem toho Shiller poznamenal, že USA v dôsledku pandémie zažívajú „posttraumatickú stresovú poruchu“, čo by tiež mohlo Američanov prinútiť, aby si uvedomili svoje vlastné proroctvo o recesii.

Nakoniec, vysvetlil ekonóm, rastúca inflácia je to, čo sa ľuďom neustále pripomína a má najväčší vplyv na ich presvedčenie.

„Inflácia sa týka každého,“ povedal. “Zakaždým, keď idú do obchodu, vidia infláciu a to ich hnevá.”

Kniha Roberta Schillera Narrative Economics: How Stories Go Viral and Lead to Major Economic Events. (Naratívna ekonómia: Ako sa príbehy šíria a vedú k významným ekonomickým udalostiam). je od nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu a autora bestsellerov New York Times. Je to prevratný popis toho, ako príbehy pomáhajú riadiť ekonomické udalosti – a prečo sa finančná panika môže šíriť ako epidémie.

Môžeme si vo svete, v ktorom sa internetové trollské farmy pokúšajú ovplyvniť zahraničné voľby, dovoliť ignorovať silu vírusových príbehov ovplyvniť ekonomiky? Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu a autor bestsellerov New York Times Robert Shiller v tejto prelomovej knihe ponúka nový spôsob uvažovania o ekonomike a ekonomických zmenách. Pomocou bohatej škály historických príkladov a údajov Shiller tvrdí, že štúdium populárnych príbehov, ktoré ovplyvňujú individuálne a kolektívne ekonomické správanie – to, čo nazýva „naratívna ekonómia“ – má potenciál výrazne zlepšiť našu schopnosť predvídať, pripraviť sa a znížiť škody. finančných kríz, recesií, depresií a iných významných ekonomických udalostí.

Nápady sa môžu šíriť medzi verejnosťou vo forme populárnych príbehov a môžu sa stať virálnymi a pohnúť trhmi – či už ide o presvedčenie, že technologické akcie môžu len stúpať, že ceny nehnuteľností nikdy neklesnú, alebo že niektoré firmy sú príliš veľké na to, aby skrachovali. Či už sú pravdivé alebo nepravdivé, takéto príbehy – prenášané ústnym podaním, spravodajskými médiami a čoraz častejšie aj sociálnymi médiami – poháňajú ekonomiku tým, že riadia naše rozhodnutia o tom, ako a kde investovať, koľko minúť a ušetriť a podobne. No napriek zjavnej dôležitosti takýchto príbehov im väčšina ekonómov venovala malú pozornosť. Naratívna ekonómia to chce zmeniť položením základov pre spôsob pochopenia toho, ako príbehy pomáhajú poháňať ekonomické udalosti, ktoré viedli k vojne, masovej nezamestnanosti a zvýšenej nerovnosti.

Príbehy, ktoré ľudia rozprávajú – o ekonomickej dôvere alebo panike, boomoch v oblasti bývania, americkom sne alebo bitcoíne – ovplyvňujú ekonomické výsledky. Naratívna ekonómia vysvetľuje, ako môžeme začať brať tieto príbehy vážne. Môže to byť doteraz najdôležitejšia kniha Roberta Shillera.

Robert James Shiller (1946) je americký ekonóm, nositeľ Nobelovej ceny za rok 2013, akademik a najpredávanejší autor. Od roku 2019 pôsobí ako profesor ekonómie na Yale University a je členom Medzinárodného centra pre financie Yale School of Management. Robert James Shiller je od roku 1980 vedeckým pracovníkom Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER), v roku 2005 bol viceprezidentom Americkej ekonomickej asociácie, jej zvoleným prezidentom na rok 2016 a prezidentom Východnej ekonomickej asociácie na roky 2006–2007. . Je tiež spoluzakladateľom a hlavným ekonómom spoločnosti pre správu investícií MacroMarkets LLC.

 

Ilustračné fotografie: www.pexels.com.