WP: Južné Osetsko tajným finančným centrom

Izolovaná vojnovou zničená enkláva v horách na Kaukaze sa stala tajnou finančnou” križovatkou “ruského tieňového impéria v čiernomorskom regióne,” napísal denník The Washington Post. Nie je to žiadne iné územie ako Južné Osetsko.

Novinár Anton Trojanovský píše: “Kremeľ financuje roky prorusských separatistických štátov na území bývalých republík ZSSR – Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska. Moskva sleduje najambicióznejšie ciele – snaží sa oživiť vplyv Ruska a zabrániť tomu, aby sa región posunul smerom k Západu.”

Táto sieť pološtátov sa pre Rusko stala tak dôležitou, že niektoré z nich sú zjednotené finančným systémom, ktorý nie je spojený s globálnou sieťou”, vrhá mosty na stovky kilometrov od seba a obchádza medzinárodné sankcie. Na základe rozhovorov s obchodnými lídrami a politickými lídrami The Washington Post odhalili rozšírené používanie tohto improvizovaného bankového systému, ktorý prechádza cez horskú oblasť nazývanú Južné Osetsko, so samozvanou separatistickou vládou na východe Ukrajiny.

Predstavitelia  a podnikatelia na východnej Ukrajine, jedného z hlavných separatistických území podporovaných Moskvou v regióne,  prevádza peniaze do Južného Osetska. Prostriedky sú zasielané elektronickým prevodom do Ruska, uviedli úradníci v tomto rozhovore pre denník. Potom sa tieto peniaze platia za tovar – napríklad palivo a stavebné materiály, ktoré sa prepravujú z Ruska priamo na východnú Ukrajinu, čo dokazujú rozhovory a dokumenty. Mechanizmus funguje opačným smerom, čo umožňuje predávať v Rusku vývoz tovaru z separatistických území. Iba tento rok prešlo cez Južné Osetsko viac ako 150 miliónov dolárov. Tvrdí to daňová správa tohto územia.

“Daňová správa Južného Osetska poskytla zoznam 146 novo zaregistrovaných spoločností, ktoré pravdepodobne obchodujú s separatistickou východnou Ukrajinou, najväčším daňovým poplatníkom medzi nimi je Republikánska palivová spoločnosť, sieť 52 čerpacích staníc vo vlastníctve povstaleckej samosprávy Doneckej ľudovej republiky, jej daňové odpočty za prvých sedem mesiacov roku 2018 – asi 80 tisíc dolárov – naznačujú, že spoločnosť dovážala palivo z Ruska a zaplatila za to cez Južné Osetsko. Firma to nekomentovala.

Ako vyzerá postup pri platbách za obchod. 1. Vždy, keď niekto na separatistických územiach chce previesť peniaze do určitej spoločnosti v Rusku, alebo mimo Ruska, robí to prostredníctvom Medzinárodnej banky pre zúčtovanie v Južnom Osetsku. Južné Osetsko je jediným subjektom, ktorý uznáva ukrajinské separatistické regióny, a preto je jediným subjektom, ktorý s nimi má oficiálne bankové väzby. 2. Peniaze sa pošlú poslané ďalej do Ruska. Rusko po vojne v roku 2008 uznalo nezávislosť Južného Osetska, čo umožňuje ruským bankám prevod peňazí z Južného Osetska. 3. Tovar zaplatený pri týchto prevodoch, vrátane paliva, stavebných materiálov a potravín, sa prepravuje na východnú Ukrajinu, a to najmä nákladným automobilom z Ruska cez spoločnú hranicu. Presmerovanie peňazí a obchodu prostredníctvom Južného Osetska umožňuje Rusku vyhnúť sa západným sankciám a výčitkám, ktoré by nasledovali, ak by Moskva oficiálne uznala separatistické republiky na Ukrajine.