Čínska ekonomika v druhom štvrťroku spomaľuje

PEKINGOficiálnu predpoveď na druhý polrok bude potrebné revidovať smerom nadol. Ekonómovia nedokážu pochopiť, ako je možné dosiahnuť také vysoké sadzby.

Ekonomický rast Číny sa v druhom štvrťroku prudko spomalil, čo signalizuje obrovský pokles aktivity v dôsledku rozsiahlych blokád COVID a pokračujúceho tlaku v nasledujúcich mesiacoch v dôsledku zhoršujúceho sa globálneho výhľadu.

Slabé údaje podporujú obavy z globálnej recesie, keďže tvorcovia politík zvyšujú úrokové sadzby, aby obmedzili prudko rastúcu infláciu, čím sa zvyšuje tlak na spotrebiteľov a podniky na celom svete, keď zápasia s obavami z ukrajinského konfliktu a narušenia dodávateľského reťazca.

Hrubý domáci produkt vzrástol v apríli až júni medziročne o miernych 0,4 %, ukázali v piatok oficiálne údaje. Bol to najhorší výkon pre druhú najväčšiu svetovú ekonomiku od začiatku zberu údajov v roku 1992, okrem poklesu o 6,9 % v prvom štvrťroku 2020 v dôsledku počiatočného šoku COVID.

Zaostalo tiež za 1,0-percentným rastom predpovedaným v prieskume analytikov Reuters a ide o prudké spomalenie z rastu 4,8 % v prvom štvrťroku.

Na štvrťročnej báze sa HDP v druhom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 2,6 % av porovnaní s očakávaným poklesom o 1,5 % a revidovaným rastom o 1,4 % v predchádzajúcom štvrťroku.

„Čínska ekonomika je na pokraji stagflácie, hoci to najhoršie už máme za sebou: od mája do júna. Môžete vylúčiť možnosť recesie alebo kontrakcie dva štvrťroky po sebe,“ povedal hlavný ekonóm Toru Nishihama. v Daiichi Life Research Institute v Tokiu.

„Vzhľadom na mierny rast bude čínska vláda odteraz pravdepodobne uplatňovať ekonomické stimulačné opatrenia, aby urýchlila svoj slabnúci rast, ale PBOC čelí veľkým protivetrom pre ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, pretože to prispeje k inflácii, ktorá sa v súčasnosti drží na relatívne nízkej úrovni. nízka úroveň.”

Úplné alebo čiastočné blokády boli zavedené v hlavných centrách po celej krajine v marci a apríli, vrátane komerčnej metropoly Šanghaj, ktorej HDP v druhom štvrťroku medziročne klesol o 13,7 %. Výroba v hlavnom meste Pekingu klesla v rovnakom štvrťroku medziročne o 2,9 %.

Zatiaľ čo mnohé z týchto obmedzení boli odvtedy zrušené a júnové údaje ukázali známky zlepšenia, analytici neočakávajú rýchle zotavenie ekonomiky. Čína sa drží svojej tvrdej politiky COVID-19 uprostred nových epidémií, trh s nehnuteľnosťami v krajine je v hlbokej recesii a globálny výhľad je pochmúrny.

Zavedenie nových obmedzení v niektorých mestách a vznik vysoko nákazlivého variantu BA.5 zvýšili obavy podnikateľov a spotrebiteľov z predĺženého obdobia neistoty. V prvom polroku vzrástol HDP v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 2,5 %.

Čínske akcie krátko vzrástli a potom klesli, keď juan klesol na 2-mesačné minimum na základe slabej správy o HDP.

Čína zvyšuje politickú podporu pre ekonomiku, hoci analytici tvrdia, že oficiálny cieľ rastu okolo 5,5 % v tomto roku bude ťažké dosiahnuť bez toho, aby sa vzdala prísnej stratégie COVID-zero. Prieskum agentúry Reuters predpovedá, že rast sa v roku 2022 spomalí na 4 %.

Mnohí veria, že možnosť ďalšieho uvoľňovania centrálnej banky by mohla byť obmedzená obavami z odlevu kapitálu, keďže americká centrálna banka a ďalšie krajiny agresívne zvyšujú úrokové sadzby, aby bojovali s prudko rastúcou infláciou.

Rastúca spotrebiteľská inflácia v Číne, hoci nie je taká vysoká ako v iných veľkých ekonomikách, by mohla tiež obmedzovať menové uvoľňovanie, uviedli analytici.

“Myslíme si, že trhy sú príliš optimistické, pokiaľ ide o rast v druhej polovici roka,” uviedli analytici Nomura.

Júnové údaje o aktivite, ukázali, že priemyselná produkcia Číny vzrástla v júni o 3,9 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čím sa zrýchlila z 0,7 % v máji.

Fixné investície, ktoré Peking podľa očakávania podporí, vzrástli o 6,1 %, čo je lepšie, ako sa očakávalo v prvých šiestich mesiacoch roka oproti predchádzajúcemu roku, v porovnaní so 6,2 % skokom v januári až máji.

Zlepšili sa aj maloobchodné tržby, ktoré v júni medziročne vzrástli o 3,1 %, pričom zaznamenali najrýchlejší rast za 4 mesiace, odkedy šanghajské úrady zrušili dvojmesačnú blokádu. Analytici neočakávali žiadny rast po májovom poklese o 6,7 %.

„Nárast maloobchodu naznačuje, že blokády boli hlavnou prekážkou spotreby,“ povedal Jacob Cook, generálny riaditeľ WPIC Marketing + Technologies v Pekingu.

“Spotrebitelia stále prechovávajú určitú neistotu ohľadom blokád, ale vzhľadom na signály, že budúce blokády nebudú také prísne, sme optimistickí, že spotreba bude v druhej polovici roka naďalej rásť.”

Spotrebitelia a podniky však čelia mnohým výzvam.

Situácia v oblasti zamestnanosti zostala nestabilná. Celoštátna miera nezamestnanosti podľa prieskumov klesla v júni na 5,5 % z májových 5,9 %, čo je v súlade s cieľom vlády. Nezamestnanosť mladých ľudí však v júni vzrástla na rekordných 19,3 %.

Nestabilné oživenie v čínskom sektore nehnuteľností s obmedzeným kapitálom je ďalej pod tlakom rastúceho počtu kupujúcich domov v celej krajine, ktorí pozastavujú splátky hypoték, kým developeri nezačnú stavať predpredané domy.

Údaje ukázali, že rast cien nehnuteľností sa v júni na mesačnej báze zastavil, zatiaľ čo investície do nehnuteľností klesali už štvrtý mesiac a tržby naďalej klesali o ďalších neuveriteľných 18,3 %.

Politici sa zaviazali pomôcť miestnym samosprávam dodávať realitné projekty včas a plánujú zvýšiť výdavky na infraštruktúru, aby oživili ekonomiku. Protivietor rastu však naznačuje tvrdú prácu pred nami.