Čína zrazila Spojené štáty americké na kolená

Asi rok sa Spojené štáty a Čína vedú rokovania o obchode a clách. Skončili sa bez výsledky. Americký prezident Donald Trump sa rozhodol pokračovať v eskalácii obchodného konfliktu s druhou ekonomikou sveta. Zaviedol clá na tovar z Číny vo výške 200 miliárd USD. Burzové indexy klesli. Donald Trump sporom s Čínou ohrozuje aj úspory v slovenských dôchodkových  fondoch.

Čína zareagovala. Zaviedla svoje vlastné clá na americký tovar v celkovej hodnote 60 miliárd USD. Index S & P 500 vykázal najhorší obchodný deň od 3. januára 2019, počas obchodnej sezóny index stratil takmer 70 bodov, čo je 2,41 percenta, čo predstavuje 2 812 bodov. Index Dow Jones klesol o 617,38 bodu, čo je 2,38 percenta, pričom na konci stretnutia dosiahol rekordný stav od 3. januára do 25 325 bodov. Najviac klesol index technologických spoločností Nasdaq, ktorý aktualizoval ročné minimum. Počas dňa index klesol o 3,41 percenta, stratil 270 bodov a klesol na 7 647 bodov.

Index zahŕňa 500 popredných spoločností a pokryje približne 80 % dostupnej trhovej kapitalizácie s tromi najväčšími spoločnosťami, ktorými sú Apple, Microsoft a Exxon. Podobne, ako všetky ostatné hlavné ukazovatele, S&P 500 používa Global Industry Classification Standard (GICS) (Globálny štandard pre klasifikáciu priemyslu) na rozdelenie spoločností do odvetví, ako sú energetika, zdravotníctvo, financie, informačné technológie a maloobchod.

Jeho rozmanitosť metóda váženia ho odlišuje od indexov, akými sú Dow Jones Industrial Average alebo NASDAQ. Mnohí ho považujú za najlepšie zastúpenie amerického akciového trhu a za vodcu americkej ekonomiky.

Index existuje od roku 1923, ale v januári 1957 bol rozšírený na 500 spoločností. Ak sa pozriete na graf o tom, akú výkonnosť mal daný index v priebehu času, poskytne vám to prehľad o najvyšších a najnižších úrovniach amerického hospodárstva v obdobiach rastu a recesie.

Bol vytvorený a naďalej je udržiavaný spoločnosťou S&P Dow Jones Indices, čo je akciová spoločnosť s väčšinovým podielom S&P Global

Lídri pádu sú spoločnosti závislé od čínskeho trhu: priemyselné giganty Boeing a Caterpillar, ktoré stratili päť percent kapitalizácie. Tesla klesol v cene o 5,2 percenta, keď dosiahol minimálne náklady za posledné dva roky, Apple skĺzol ešte viac – o 5,8 percenta. Hlavný porazený obchod však môže byť nazývaný trhový nováčik – služba objednávania taxíkov Uber, nedávno prepustená na burzu: v priebehu jedného dňa stratil 10,8% svojej hodnoty a jeho hlavný konkurent, Lyft, „len“ 5,8%.

Trhová kapitalizácia (Market capitalization) je  celková hodnota akcií spoločnosti v obehu, vypočítaná ako suma počtu akcií vydaných spoločnosťou, vynásobená ich cenou na trhu.

V červených číslach skončili  čínske burzy. Shenzhen Stock Exchange Index za obchodný deň stratil 1,43 percenta (132 bodov) a klesol na 9103,36 bodov. Obchodovanie na Šanghajskej burze skončilo s poklesom o 1,21 percenta (35,5 bodu) na 2 903,71 bodu.

Európa je tiež v strate  – napríklad index najväčších nemeckých spoločností DAX prišiel o 1,52 percenta za deň, čo predstavuje 183,18 bodu, čo predstavuje 11 876,65 bodu. Britský index FTSE 100 sa tiež uzavrel v mínuse a klesol o 0,55 percenta (40 bodov) na 7 163,68 bodu. Celkovo len americký akciový trh stratil jeden bilión US DA deň.

Zlato sa v období turbulencií je tradičnou ochranou. Jeho pozície sa na pozadí veľkého prepadu prudko posilnili. Futures na drahých kovoch za deň vzrástli o 1,1 percenta a dosiahli viacmesačný rekord vo výške 1 299,3 USD za uncu.

Lídrom rastu je Bitcoin a iné kryptomeny. Na väčšine trhov Bitcoin už prekročil 8 tisíc dolárov; Je zrejmé, že časť finančných prostriedkov z klasických búrz smerovala na kryptografické trhy, avšak rast Bitcoinu bol pozorovaný aj minulý týždeň, len za sedem dní sa náklady na hlavnú krypto-menu zvýšili o 30%.

Medzi klasickými trhmi zostal v pondelok index Hang-Sengu v Hongkongu v kladnom pásme, ktorý v priebehu dňa pridal 0,84 percenta (239,17 bodu) a dosiahol 28.550,24.