Čína: Výdavky na vedu a výskum na úrovni EÚ

PEKING – V roku 2021 vzrástla intenzita čínskych výdavkov na výskum a vývoj alebo výdavky na výskum a vývoj vyjadrené ako percento HDP na 2,44 percenta. Uvádza sa to vo výročnej štatistickej ročenke. Informuje o tom čínsky denník Peoples Daily.

V tomto ukazovateli, ktorý výrazne vzrástol z 1,91 percenta v roku 2012, je Čína na prvom mieste medzi rozvojovými krajinami a presahuje priemernú úroveň v Európskej únii, uviedol Liu Huifeng, výskumník z Čínskeho inštitútu pre stratégiu rozvoja vedy a techniky.

Čína minulý rok investovala do výskumu a vývoja 2,8 bilióna jüanov (približne 405 miliárd dolárov), čo je o 14,6 percent viac ako v predchádzajúcom roku, podľa včera zverejneného štatistického bulletinu National Science and Technology Investment Statistics Bulletin 2021. Viac ako 2 bilióny juanov z tejto sumy, teda takmer 77 percent, však poskytli podniky.

Očakáva sa, že Čína v roku 2022 vynaloží viac ako 3 bilióny juanov na výskum a vývoj, povedal Liu.

Minulý rok boli čínske podnikové výdavky na výskum a vývoj druhé najväčšie na svete, dodal učenec.

Investície krajiny do základného výskumu dosiahli v roku 2021 181,7 miliardy juanov, čo je medziročný nárast o 23,9 percenta, uvádza bulletin. Na celkových výdavkoch na výskum a vývoj sa podieľali 6,5 percentami, pričom tri po sebe idúce roky si toto číslo držali nad 6 percentami.

Pokiaľ ide o výdavky na výskum a vývoj, medzi administratívnymi jednotkami na úrovni provincií sú Guangdong, Jiangsu, Zhejiang a Peking City na prvom stupni. Objem investícií každého z týchto regiónov presiahol 200 miliárd juanov.

Viaceré provincie v strednej a západnej Číne, vrátane Chu-pej, Chu-nanu, S’-čchuanu a Che-nanu, dosiahli v tomto ukazovateli 100 miliárd juanov, uvádza bulletin.