Čína: IT firmy lákajú do práce štátnych úradníkov

PEKING – Čínski IT giganti začali aktívne lákať úradníkov do práce. Našli nový spôsob boja, ktorý im umožnil chrániť sa pred tlakom orgánov Čínskej ľudovej republiky, píše Financial Times.

Spoločnosti prijímajú bývalých zamestnancov z vládnych agentúr – od protimonopolných úradov až po súdy. Traja vysokí vládni úradníci sa teda presťahovali do Alibaba Jacka Ma, dvaja do Tencent a ByteDance a jeden do Ant Group a Meituan. Jedným z tých, ktorých Alibaba odlákala, bol bývalý zástupca riaditeľa protimonopolného úradu tamojšieho ministerstva obchodu Cui Shufeng.

Bol to on, kto odporučil úradom, aby neboli voči spoločnosti Jacka Ma príliš krutí, keď proti nej prebiehalo protimonopolné vyšetrovanie. Ďalší príklad sa týka právnika Tencenta, ktorý predtým pracoval ako sudca v Nanshane 14 rokov. Od roku 2018 do roku 2020 vyhrala spoločnosť na tomto súde takmer 94 percent prípadov.

V minulom roku bolo vo vedení čínskych spoločností viac ako 4 800 ľudí so skúsenosťami s vládou, pred dvoma desaťročiami ich bolo iba 99. Úradníci chodia k IT gigantom, pretože tam sú platy trikrát až šesťkrát vyššie ako v štátnej službe.

V apríli udelila čínska štátna agentúra pre kontrolu trhu pokutu Alibaba za porušenie protimonopolných zákonov rekordných 18,22 miliárd juanov (2,78 miliárd dolárov) v histórii krajiny. Vyšetrovanie potvrdilo, že politika spoločnosti Alibaba nútila spotrebiteľov využívať ich služby „bez možnosti výberu“.

Trh považoval toto rozhodnutie regulátora za mäkké, takže akcie spoločnosti prudko vzrástli a majetok spoločnosti Ma sa zvýšil o 2,3 miliardy dolárov.