Uplynul rok a obchodovanie s niklom na Londýnskej burze kovov je stále paralyzované

LONDÝN – Rok po prudkom výkyve na trhu s niklom, ktorý otriasol globálnym finančným svetom, sa trh s niklom na Londýnskej burze kovov  (London Metal Exchange) stále snaží zotaviť.

Denný objem obchodovania je menej ako polovica predkrízovej úrovne a počet otvorených pozícií klesol o viac ako tretinu. Pokles aktivity zvýšil zraniteľnosť trhu voči prudkým výkyvom a vyvolal pochybnosti o jeho životaschopnosti ako referenčnej hodnoty pre jeden z najdôležitejších kovov na svete.

Samotná LME sa stále musí vyrovnávať s negatívnymi účinkami. Bude prvou burzou, ktorú bude vyšetrovať britský regulátor trhu. Okrem toho mnohí účastníci trhu podali žaloby, v ktorých požadujú náhradu strát, ktoré im vznikli v dôsledku kontroverzného rozhodnutia zrušiť mnohomiliardové obchody v čase cenového vrcholu 8. marca.

Hoci sa väčšina svetovej produkcie niklu vyrába v iných formách ako v podobe rafinovaného kovu, s ktorým sa obchoduje na LME, odvetvie stále považuje tento trh za referenčný pri zabezpečovaní cenových rizík a stanovovaní ceny používanej ako referenčná hodnota pri transakciách.

LME je “odhodlaná zabezpečiť dôveru v trh s kovmi a bude naďalej spolupracovať s medzinárodnými regulačnými orgánmi a účastníkmi trhu s cieľom zachovať funkčnosť, efektívnosť a životaschopnosť celého trhu v dlhodobom horizonte,” uvádza sa vo vyhlásení.

LME má aj dobré správy, keďže po prvýkrát od krízy plánuje od 20. marca povoliť obchodovanie s niklom počas ázijskej seansy, čím dúfa, že sa zvýši likvidita. Zatiaľ však na trhu pretrváva neistota.

Marcové rozhodnutie zrušiť obchody v hodnote 3,9 mld. dolárov podráždilo hedžové fondy, ktoré profitovali z vyšších cien. Niekoľko vysokopostavených investorov uviedlo, že už nikdy nebudú obchodovať na LME.

Rozsiahly pokles obchodnej aktivity o rok neskôr naznačuje, že burzu opustili aj niektorí veľkí hráči na fyzickom trhu. V októbri agentúra Bloomberg informovala, že čínsky magnát Xiang Guangda, ktorý bol v centre škandálu, sa pokúsil otvoriť nové krátke pozície na zabezpečenie produkcie niklu svojej spoločnosti, ale narazil na neochotu maklérov realizovať transakcie.

Nálada na trhu s niklom sa za posledný rok výrazne zmenila. Minuloročný marcový výpadok bol spôsobený veľkou krátkou pozíciou, ktorú otvorila spoločnosť Xiang Tsingshan Holding Group Co, ale spúšťačom boli obavy z možného vplyvu konfliktu na Ukrajine na dodávky. Obavy sa ukázali ako neopodstatnené: namiesto toho k prebytku na trhu prispela rastúca produkcia v indonézskych prevádzkach spoločnosti Tsingshan.

Nikel na LME tento rok klesol o viac ako 20 % a v stredu dosiahol úroveň 23974 USD za tonu, čo je viac ako 75 % pod jeho maximom 100 000 USD za tonu spred roka, predtým ako LME uzavrela trh a zrušila obchodovanie.

Obchodná aktivita sa zatiaľ úplne nezotavila, pričom denné objemy od februára medziročne klesli o 56 %.

Silné výkyvy
LME plánuje vrátiť na trh priemyselných hedžérov aj investorov, ale nelikvidné a volatilné podmienky, ktoré bránili uzatváraniu kontraktov v minulom roku, naďalej pripomínajú rozsah budúcich problémov.

Od krízy bol trh s niklom na LME otvorený len počas európskych obchodných hodín a jedným z dôležitých opatrení na oživenie aktivity bude tento mesiac dlho očakávané obnovenie obchodovania počas ázijských trhových hodín. Zatiaľ však nie je isté, či sa aktivita na trhu zvýši počas dlhšieho obdobia, keďže obchodovanie na konkurenčnom šanghajskom trhu s niklom sa od krízy tiež znížilo.

Problémy s niklom na LME sú čiastočne spôsobené zväčšujúcim sa rozdielom na trhu. Kontrakty na LME predpokladajú dodávku rafinovaného niklu, ale prevažná väčšina niklu na svete sa vyrába a používa v iných, lacnejších formách. Zásoby v skladoch LME klesli na kritickú úroveň, pričom celkové zásoby dosiahli najnižšiu úroveň od roku 2008.

Zatiaľ čo výrobcovia vrátane spoločnosti Tsingshan sa ponáhľajú s výstavbou závodov na výrobu kovu, ktorý možno dodávať na burzu, aby sa vyhli budúcim tlakom, iní veľkí výrobcovia a spotrebitelia presadzujú úplne novú cenovú referenčnú hodnotu, ktorá by bola užšie viazaná na suroviny, ktoré tvoria väčšinu svetovej ponuky a dopytu.