Čo týždeň dal: Miera nezamestnanosti v USA klesla na najnižšiu úroveň od marca 2020

NEW YORK – Americkí zamestnávatelia vytvorili najviac pracovných miest za necelý rok a miera nezamestnanosti klesala rýchlejšie, ako sa predpokladalo, čo ukazuje, že trh práce dosahuje väčší pokrok smerom k úplnému oživeniu.

Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických sa v júli znížila o 0,5 percentuálneho bodu na 5,4 percenta, čo je najnižšia úroveň od marca 2020 a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 5,7 percenta. Počet nezamestnaných klesol o 782 000 na 8,7 milióna. Nezamestnanosť výrazne klesla zo svojich maxím, ktoré sme mohli sledovať v apríli 2020. Zostáva však výrazne nad úrovňami spred pandémie koronavírusu, kedy bola na úrovni 3,5 percenta. Tieto údaje naznačujú veľký pokrok smerom k cieľu Fedu o obnove trhu práce. Avšak predstavitelia Fedu vrátane predsedu Jeroma Powella a guvernéra Laela Brainarda naznačili, že oživenie trhu práce musí ešte nejaký čas trvať, aby centrálna banka začala s obmedzovaním nákupu aktív.

V stredu sme mohli sledovať pokles na americkom akciovom trhu po tom, čo podpredseda Federálneho rezervného systému naznačil, že by mohlo dôjsť k navyšovaniu sadzieb už pred rokom 2023. Po tejto správe sa výnosy na 10-ročných amerických dlhopisov dostali do okolia hodnoty 1,17 percenta. Richard Clarida z Fedu taktiež uviedol, že centrálna banka je na dobrej ceste začať zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2023 s možným postupným oznámením neskôr v tomto roku. Toto vyjadrenie prišlo po správe, že ministerstvo financií USA môže na jeseň tohto roku obmedziť predaj dlhopisov. K poklesu akciových trhov dopomohli aj zmiešané výsledky niektorých makroekonomických dát za mesiac júl.

Americké akciové trhy vo štvrtok vzrástli a zotavili sa z výpredaja z predchádzajúceho obchodného dňa. Pozitívnou správou pre investorov bola silná výsledková sezóna, avšak investori majú aj naďalej obavy ohľadom tempa ekonomického rastu a pretrvávajúcich inflačných tlakov. Z 340 spoločností v indexe S&P 500, ktoré zatiaľ vykázali zisk, prekonalo odhady zisku rekordných 87,6 percent spoločností. K rastu na akciovom trhu vo štvrtok dopomohli aj dobré správy z trhu práce, ktoré ukázali, že týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických klesali druhý týždeň za sebou.

Britská centrálna banka naznačila, že jej obavy z inflácie sú dostatočne silné na to, aby si v nasledujúcom období vyžiadali stiahnutie určitej podpory zo strany centrálnej banky pre  britskú ekonomiku. Predstavitelia centrálnej banky pod vedením guvernéra Andrewa Baileyho uviedli, že očakávajú ročný rast cien, ktorý dosiahne vyšší vrchol ako sa pôvodne predpokladalo. Očakávaný rast cien vidia niekde okolo úrovne 4 percent.

Aj keď väčšina cenového nárastu sa môže ukázať ako dočasná, splnenie 2 percentného inflačného cieľa centrálnej banky v strednodobom horizonte si podľa ich slov vyžiada určité mierne sprísnenia menovej politiky. K prvému zvýšeniu úrokových sadzieb Britskou centrálnou bankou dôjde pravdepodobne v druhej polovici budúceho roka. Britská centrálna banka podľa očakávaní ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,1 percenta a celkový objem nákupu dlhopisov na 875 miliárd libier.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických, ktoré zaznamenali za minulý týždeň pokles na 385 tisíc, v porovnaní s týždňom predtým ide o pokles o 14 tisíc žiadostí. Pričom trh očakával pokles na 384 tisíc nových žiadostí. Americká bilancia zahraničného obchodu dosiahla v júni schodok 75,7 miliardy amerických dolárov.  Import do Spojených štátov amerických sa v júni zvýšil o 6,0 miliárd dolárov na historické maximum 283,4 miliárd dolárov. Nemecké maloobchodné tržby v júni medziročne vzrástli o 6,2 percenta, trh odhadoval nárast o 3,0 percenta.  Hodnota priemyselného PMI indexu v eurozóne dosiahla za mesiac júl 62,8 bodu, čo je lepší výsledok ako sa očakávalo.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: 0,94 %

DOW JONES: +0,78 %

NASDAQ: +1,11 %

DAX: +1,40 %

Euro Stoxx 50: +2,08 %

NIKKEI: +1,97 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +18,12 %

DOW JONES: +15,04 %

NASDAQ: +15,11 %

DAX: +14,89%

Euro Stoxx 50: +17,51 %

NIKKEI: +1,37 %

Tomáš Ferech, Dealing desk, Capital Markets, o.c.p., a.s, www.capitalmarkets.sk

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.