Havária v závode Gazpromu, rast ceny LPG o 6,8 %

PETROHRAD – Skvapalnený zemný plyny(LPG) podľa údajov Petrohradskej medzinárodnej komoditnej burzy (SPIMEX) prudko vzrástli o viac ako 6 %. Ceny presiahli 45 tisíc rubľov za tonu.

Panika súvisí s haváriou v závode Gazprom v Novom Urengoyi, ktorý zásobuje jedného z najväčších predajcov LPG v Rusku, stabilizačný závod kondenzátu Surgut (ZSC). Podľa názoru partnerov Interfaxu na trhu s palivom bola panika na burze spôsobená nedostatkom informácií o ďalšom predaji tovaru od ZSC.

Účastníci trhu sú znepokojení rizikom nedostatku LPG v krajine, a preto podľa zdrojov agentúry Interfax  bude panika na trhu pokračovať, kým sa situácia nevyjasní.

Sídlo Santerburgskej omodinej burzy.

Účastníci trhu agentúre Interfax hovoria, že Surgut ZSK 6. augusta 2021 „nepredal ani tonu LPG na trhu“ a Gazprom LPG Sales oznámil, že kvôli neobvyklej situácii znižuje objem predaja.

Podľa analytikov Renaissance Capital v dôsledku nehody v roku 2021 úroveň výroby plynu klesne o osem miliárd kubických metrov a produkcia plynového kondenzátu sa zníži o päť miliónov ton. Požiar v závode na prípravu plynového kondenzátu pri Novom Urengoyi vznikol 5. augusta, uhasiť ho bolo o deň neskôr. Podľa odhadov zdroja Lenta.ru v podniku by nehoda mohla viesť k odstaveniu celého komplexu na spracovanie plynu na západnej Sibíri

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.