Ako funguje burza SPIMEX v Petrohrade

PETROHRAD – Akciová spoločnosť Saint Petersburg International Commodity and Raw Materials Exchange (SPIMEX) je najväčšia komoditná burza v Ruskej federácii. Vznikla v máji 2008.

Organizuje burzové obchodovanie na trhoch s ropnými výrobkami, ropou, plynom, skvapalneným plynom, drevom a stavebnými materiálmi, minerálnymi hnojivami, ako aj na trhu s derivátmi; asi 99% objemu organizovaného obchodovania v týchto segmentoch trhu v Ruskej federácii SPIMEX plní úlohu vytvoriť transparentný mechanizmus na tvorbu spravodlivých cien ruských tovarov.

Trh s derivátmi SPIMEX je obchodná platforma, kde sa uzatvárajú futures transakcie, t.j. transakcie, ktorých plnenie povinností sa odkladá na určité pevné obdobie. V tomto prípade zmluvné strany v čase jej uzavretia stanovia všetky podmienky transakcie – cenu tovaru, objem a termín vykonania. Z dvoch známych derivátov – opcií a futures – sa na SPIMEX -e obchodujú iba futures. Burza obchoduje s futures kontraktmi na indexy cien na burze ropných produktov a termínovanými futures na ropné produkty.

Rad futures na burze zahŕňa obchodovanie s futures na vysporiadanie a dodávku ropných produktov vrátane benzínu AI-92 a AI-95, letnej nafty, skvapalnených ropných plynov, plynového kondenzátu.

Vytvorenie trhu s derivátmi ropy sa považuje za jednu z kľúčových úloh na prekonanie závislosti ceny ruskej ropy od externých cenových štandardov a prechod na priame kotácie. Formálne sa obchodovanie s exportnými futures začalo koncom roku 2016, ale zatiaľ tento nástroj nenašiel adekvátnu podporu medzi ruskými ropnými spoločnosťami. Spustenie futbalu Urals na SPIMEX pomôže zvýšiť cenu za barel o 0,8-1,0 USD alebo viac.

Ako pokračovanie projektu cenotvorby ropy na ruskej burze v septembri 2020 spustil SPIMEX online aukcie predaja ropy a ropných produktov na export. Prvými spoločnosťami, ktoré sa zúčastnili, boli Zarubezhneft (dodávky ropy) a Tatneft (ropné produkty), zásielka sa uskutočňovala z prístavu Primorsk.

Medzi akcionárov burzy patria nasledovné firmy: Rosneft (23%akcií), PJSC Transnefť (10%), Gazprom Nefť (10%), JSC Zarubežneft, Surgutneftegaz (8%), Tatnefť V. D. Šašina (8%), Ruské železnice (5%).