Ceny zemného plynu v Európe mierne klesli

Burzové ceny plynu v Európe ku koncu utorkového obchodovania klesli o 6,3 %, pod 2 700 USD za tisíc metrov kubických, uvádza londýnska burza ICE.

Najbližšie futures (podľa indexu najväčšieho európskeho hubu TTF) otvorili obchodovanie na 2 984,9 USD (+4,3 %), čo sa stalo cenovým maximom obchodnej seansy. Minimum sa zastavilo na 2 670,2 USD (-6,7 %). Záverečná cena bola 2 680,3 USD (-6,3 %). Dynamika kotácií je založená na zúčtovacej cene z predchádzajúceho dňa – 2 861,6 USD, ktorá sa stala rekordom v celej histórii prevádzky plynárenských uzlov v Európe – od roku 1996.

Gazprom v piatok oznámil, že preprava plynu cez Nord Stream bude pozastavená na tri dni, od 31. augusta do 2. septembra, z dôvodu plánovanej údržby jedinej funkčnej čerpacej jednotky plynu na kompresorovej stanici Portovaya. Futures kontrakty na dodávku plynu v septembri (pod TTF) po tejto správe v piatok večer vyskočili takmer o 8 %, nad 2 700 USD za tisíc metrov kubických.

No výrazný nárast ceny plynu v Európe sa začal minulú jar, keď sa priemerná spotová cena z hľadiska indexu TTF hubu pohybovala v rozmedzí 250 – 300 dolárov za tisíc kubických metrov. Koncom leta presiahla hodnota kontraktu s dodávkou „deň dopredu“ 600 dolárov a začiatkom októbra to bolo už 1000 dolárov.

Odborníci pripisovali nárast cien niekoľkým faktorom: vysokému dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) v Ázii, obmedzenej ponuke od hlavných dodávateľov a nízkej úrovni naplnenia európskych podzemných zásobníkov po dlhých studených zimách a horúcich letách.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.