ICE: cena bavlny na svetovom trhu neustále rastie

NEW YORK – Libra  bavlny za rok od apríla minulého roku zdražel z  0,410 USD na 0,815 USD. Vyplýva to výsledkov na obchodovania, ktoré zverejňuje portál Business Insider.

Anglická libra, alebo nová obchodná libra, medzinárodná libra, obyčajná libra = 453,59237 gramu.

Najväčšími producentmi bavlny sú Čína, Spojené štáty, India, Pakistan, Uzbekistan a Egypt. Väčšina krajín produkujúcich bavlnu pravidelne spotrebúva celú svoju produkciu a preto je celosvetový obchod závislý na produkcii niekoľkých najvýznamnejších štátov. Čína, Spojené štáty, India a Pakistan sú zodpovedné približne za dve tretiny celosvetovej produkcie.

Obchodom s bavlnou dominuje burza Intercontinental Exchange v New Yorku (bývalý New York Board of Trade – NYBOT). Cena tu je vyjadrovaná v centoch za libru, pričom veľkosť kontraktu je 50.000 libier. Okrem nej sa s bavluou obchoduje

Bavlna je prírodné vlákno a je najdôležitejšou textilnou surovinou na svete. Bavlna je pomenovaná podľa semien rastliny bavlny, okolo ktorej vlákno rastie v guľkách. Bavlna sa používa na výrobu textilu v Ázii od roku 3 000 pred našim letopočtom Postupne sa bavlna z Číny  cez Indiu, Čínu a Byzanciu sa nakoniec dostala do západnej Európy, ale až v 14. storočí bola bavlna po prvýkrát v Nemecku spracovaná obchodníkmi Fuggerovcami v Augsburgu. Rodine na území Slovenska patril hrad Červený kameň.

Čínsku verejnosť tento týždeň pobúrilo odmietnutie švédskej spoločnosti H&M používať bavlnu z autonómnej oblasti Sin-ťjang kde žije moslimská menšina Ujgurov. Dôvodom bolo vyhlásenie maloobchodníka, ktoré hovorilo o možnej nútenej práci Ujgurov.  Čína predstavuje 5,2% globálnych výnosov spoločnosti H&M.

K rovnakému kroku pristúpila americká spoločnosť Nike už skôr. V Číne sa rozhodli tieto značky bojkotovať. K nej sa už pripojili populárne obchodné platformy v krajine.

„Chcete v Číne zarobiť šírením falošných povestí a bojkotovaním bavlny Sinťjang? Zbožné želanie! “ – hovorí vyhlásenie predstaviteľov Komunistického zväzu mládeže Číny, ktoré bolo zverejnené na sociálnej sieti Weibo. Minimálne tri hlavné čínske internetové platformy Pinduoduo, JD.com a Tmall odstránili zo svojich katalógov spoločnosť H&M.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.