Ukrajina: už v lete sa začne nová veľká privatizácia

KYJEV – Predaj prvých objektov v rámci veľkej privatizácie na Ukrajine sa začne v lete 2021. Na svojej facebookovej stránke to vyhlásil šéf Ukrajinského fondu štátneho majetku (SPF) Dmitrij Seničenko.

Komentoval tak rozhodnutie Najvyššej rady o zozname ukrajinských podnikov uzavretých na predaj súkromným investorom a zároveň zrušenie zákazu dražieb pre všetkých ostatných.

Podľa Seničenka toto rozhodnutie umožní navýšiť príjmy rozpočtu o viac ako 12 miliárd hrivien (32,5 miliárd rubľov), čo je štyrikrát viac ako pred rokom.  Ako prvé možné firmy vhodné na privatizáciu ukrajinský šéf (SPF) označil United Mining and Chemical Company, kyjevský závod „boľševik“ a „hotel President“. Úradník sľúbil, že každý investor si príde na svoje.

“Príbeh veľký úspech Ukrajiny sa začína zhmotňovať pred našimi očami. Vedci z celého sveta čoskoro začnú skúmať fenomén ukrajinského ekonomického zázraku“, uzavrel Seničenko.

Veľká privatizácia bola pozastavená po nadobudnutí účinnosti zákona o obmedzeniach privatizácie veľkých objektov, ktorý súvisel s karanténou vrátane prípravy predaja.

Predtým šéf Ústredného výkonného výboru verejného hnutia „Donecká republika“ Alexej Muratov porovnával ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jedným z autorov privatizácie v Rusku Anatolijom Čubajsom. Podľa jeho názoru sa privatizácia krajiny skončí jej zničením.