Čo týždeň dal: Fed stredobod pozornosti trhov

NEW YORK – V tomto týždni hýbali trhmi vývoj vojny na Ukrajine, ako aj nové sankcie na Rusko od ktorého sme energeticky závislý. Vysoká inflácia je hlavnou témou na trhoch aj tento týždeň a Fed prehodnocuje monetárnu politiku, ktorá môže mať následky na globálny trh.

Pondelok americké akcie kolísali a výnosy ministerstva financií vzrástli, keďže pozitívna správa o pracovných miestach v USA podporila argument Federálneho rezervného systému použiť agresívnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb na boj proti vysokej inflácii. Volatilita cien ropy pokračovala a klesla pod hodnotu 100 dolárov, keďže sa očakávalo, že Spojené kráľovstvo sa pripojí k USA a uvoľní viac ropy zo svojich zásob v rámci spoločného úsilia o zníženie cien energetických surovín a zníženie závislosti od ruských dodávok. Medzitým ruská spoločnosť Gazprom pokračuje v presviedčaní krajín, ako platiť za plyn v rubľoch, po tom, čo prezident Vladimír Putin povedal, že nákupy od „nepriateľských“ krajín bude potrebné uhradiť v rubľoch. Prevýšenie Indických akcií medzi rozvíjajúcimi sa trhmi, pravdepodobne naberie na obrátkach na pozadí zlepšujúceho sa makroekonomického pozadia, ktorému pomáha potenciálny prístup krajiny k lacnejšej ruskej rope, ktorú získala krajina s vysokými zľavami.

V utorok Guvernér Federálneho rezervného systému Lael Brainard uviedol, že americká centrálna banka bude pokračovať v metodickom sprísňovaní politiky a rýchlym znižovaním svojej bilancie už v máji. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástol tretí deň na trojročné maximum, pričom pozornosť zostávala na inverzných výnosových krivkách, ktoré môžu signalizovať ekonomický pokles, ak by Fed agresívne sprísnil, aby potlačil zvyšovanie cien. EÚ plánuje navrhnúť povinné postupné ukončenie dovozu uhlia z Ruska, čo spôsobilo nárast európskych futures na uhlie na trojtýždňové maximum.

V stredu americké akcie klesli po tom, čo bola zverejnená zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému, ktorá ukázala, že tvorcovia sú pripravení prudko zvýšiť sadzby a znížiť svoju súvahu, aby sa ochladila ekonomika a znížila inflácia. Pred zverejnením zápisnice obchodníci predpokladali, že FED do konca roka zvýši sadzby o 225 bázických bodov. Demokrati v americkom Kongrese kritizovali vedúcich predstaviteľov niektorých z najväčších svetových ropných spoločností a obvinili ich zo zneužívania vojny na Ukrajine a prudkého nárastu cien ropy na získanie neočakávaných ziskov na úkor amerických motoristov. Zásoba paliva prúdovým lietadlám v New Yorku je najnižšia v tomto ročnom období od roku 1996. taktiež zásoby nafty na východnom pobreží USA klesli na najnižšiu úroveň od roku 2003. Nintendo, Sea a Nexon môžu použiť svoje veľké likvidné aktíva na fúzie a akvizície v roku 2022. Zatiaľ čo Nintendo nasadí viac zdrojov na vývoj hier prvej strany. Írsky investor Greencoat Renewables súhlasil s kúpou 50 % pobrežnej veterných elektrárni Borkum Riffgrund 1 pri Nemecku za približne 350 miliónov eur. Predajcami sú dve dánske firmy Kirkbi A/S (31,5 %) a William Demant Invest A/S (18,5 %). Najväčší americký tvorca solárnych projektov obvinil Joea Bidena z toho, že obnoviteľnej energii škodí viac ako Trumpova administratíva s „nefunkčnou“ klimatickou politikou.

Americké a európske akcie sa vo štvrtok pohybovali opačným smerom, pričom Wall Street prerušil dve stratové seansy, keď investori prehodnocovali ocenenie akcií vo svetle tvrdšieho postoja Federálneho rezervného systému k inflácii. Index S&P 500 si pripísal 0,4 %, no v Európe akcie vädli, keďže centrálni bankári eurozóny sa nezhodli na ďalšom postupe. Vo štvrtok Brazília podniká prvé kroky na odomknutie potenciálu krajiny v oblasti biometánu, ktorý by mal zvýšiť ponuku energetických surovín na trhoch. Po niekoľkých týždňoch zamerania sa na ukrajinsko-ruskú vojnu a jej dopady na ceny ropy tento týždeň brazílska vláda upriamila pozornosť na biometán, keďže brazílska federálna vláda pracuje na  programe, ktorý by mal pomôcť uvoľniť obrovský energetický potenciál krajiny, čo by mohlo pomôcť svetovým trhom z časti uspokojiť dopyt po energiách. Hongkonská spoločnosť Smoore International odkúpila späť približne 2,91 milióna akcií za priemernú cenu 17,12 HKD za kus. Predstavenstvo sa domnieva, že súčasná obchodná cena neodráža vnútornú hodnotu spoločnosti a obchodné vyhliadky; súčasné finančné zdroje umožňujú Smoore realizovať plán spätného odkúpenia.

Trhy končia týždeň pozitívne, keďže americké akcie získali a krivka štátnej pokladnice pokračovala v strmších poklesoch vyvolaných plánom Federálneho rezervného systému na agresívne sprísňovanie menovej politiky. V týchto časoch hlavným cieľom Fedu je utlmiť infláciu bez podnietenia ekonomiky do recesie. Očakáva sa že inflácia sa neskôr v tomto roku zmierni, čím by sa zvýšené úrokové sadzby pri optimálnej situácií mohli znížiť. Fed ďalej zvažuje, kde by mohla byť ich dlhodobá neutrálna úroková sadzba, najväčší trh s dlhopismi na svete je neustále v napätí. Analytici predpovedajú neutrálnu sadzbu medzi 2 % a 3 %, s mediánom 2,4 %. Index S&P 500 sa len málo zmenil a jeho týždenné straty sa zvýšili na 1 %, keďže Európska centrálna banka uviedla, že vytvára krízový nástroj na ukľudnenie výkyvov vo výnosoch dlhopisov.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku obchodný deficit v USA, ktorý zostal vo februári 2022 blízko rekordných úrovní 89,18 miliardy USD v porovnaní s 89,22 miliardy USD v januári, keďže dovoz naďalej rastie v dôsledku silného dopytu a rastúcich cien ropy. V Spojenom kráľovstve ceny domov v marci vzrástli o 1,4 % a medziročne o 11 %, ukazujú nové údaje. Priemerná cena nehnuteľností v Spojenom kráľovstve bola 31. marca 282 573 GBP, čo je nárast o 43 577 GBP za dva roky. Marcová miera nezamestnanosti vo Švajčiarku je na úrovni 2,2 %. Podobne na tom sú mnohé ďalšie krajiny Európy, ktoré evidujú najnižšie miery nezamestnanosti za posledné roky. Ruská centrálna banka v piatok prudko znížila svoju kľúčovú sadzbu na 17 % a uviedla, že budúce ďalšie znižovanie je možné, pretože núdzové kroky posilnili finančnú stabilitu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -1,90 %

DOW JONES:     -0,40 %

NASDAQ:            -5,49%

DAX:                     -1,62 %

Euro Stoxx 50:   -2,35 %

NIKKEI:                -3,99 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -6,36 %

DOW JONES:     -5,04 %

NASDAQ:            -13,18 %

DAX:                      -10,84 %

Euro Stoxx 50:   -10,93 %

NIKKEI:                -13,99 %

 

David Ďurica, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.