Skupina Société Générale vystupuje z ruského trhu

MOSKVA – Ruská finančno-priemyselná skupina Interros získa celý podiel francúzskej bankovej skupiny Société Générale v ruskej Rosbank a jej poisťovníctve, uviedol budúci vlastník.

Na podmienkach obchodu sa dohodla vládna komisia pre monitorovanie zahraničných investícií v Ruskej federácii. K uzavretiu transakcie by malo dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov po získaní všetkých potrebných regulačných schválení.

Rosbank zostane preferovaným partnerom Societe Generale v Rusku.

Prezident Interros Vladimir Potanin poznamenal, že integráciu digitálnych technológií a produktov do tradičných bankových služieb považuje za prioritu Rosbank.

Akcie Rosbank po správe o kúpe Interrosom vzrástli o takmer 40 %. V priebehu obchodovania na moskovskej burze 11. apríla 2022 podľa je stránok vzrástli o takmer 40 percent. Cena akcií vzrástla na 95,4 rubľov.

Podľa podmienok dohody medzi Societe Generale a Interros, Interros zabezpečí kontinuitu manažérskeho tímu Rosbank na čele s predsedom predstavenstva Iľjom Poljakovom, uviedla banka.

Vladimir Olegovič Potanin (nar. 1961) je ruský podnikateľ, štátnik a politik.

Majiteľ a prezident Interros Management Company, jednej z najväčších v Rusku (vlastní podiely v MMC Norilsk Nickel, Rosa Khutor a Petrovax Pharm), prezident MMC Norilsk Nickel, predseda správnej rady Štátneho múzea Ermitáž, zakladateľ charitatívnej nadácie V. Potanin.

K 30. júnu 2021 je Potanin s majetkom 29,3 miliardy dolárov na 54. mieste medzi najbohatšími ľuďmi na svete. V ruskom rebríčku najbohatších podnikateľov v Rusku, ktorý v apríli 2021 zverejnil časopis Forbes, sa ruský finančník umiestnil na druhom mieste s majetkom 27 miliárd dolárov.