Predseda prestavnestva firmy Lukoil Ravil Maganov vypadol z okna Ústrednej klinickej nemocnice

MOSKVA – Ravil Maganov sa liečil na oddelení nemocnice na šiestom poschodí. Smrť si podľa predbežnej verzie vyžiadali zranenia pri páde.

Šéf predstavenstva, prvý výkonný viceprezident ropnej spoločnosti, Ravil Maganov, zomrel po páde z okna Ústrednej  klinickej nemocnice. Lukoil prevádzkovala na Slovensku sieť benzínových čerpadiel. Prevzal ich podnik Slovnaft zo skupiny MOL. Pacientom Ústrednej klinickej nemocnice bol Michal Gorbačov, v súćasnosti je Vladimír Putin a úrad prezidenta  Ruskej federácie.

Ravil Maganov sa narodil v roku 1954 v Almeťjevsku v Tatarskej republike. Je bratom šéfa Tatneftu Naila Maganova. V roku 1977 absolvoval Moskovský inštitút petrochemického a plynárenského priemyslu Gubkina.

V osemdesiatych rokoch pracoval Maganov v podniku Langepasneftegaz, kde sa dostal na pozíciu generálneho riaditeľa. V roku 1991 sa Langepasneftegaz spolu s ďalšími dvoma ropnými podnikmi, Urayneftegaz a Kogalymneftegaz, zlúčili do štátneho ropného koncernu LangepasUrayKogalymneft (LUKOIL). Od roku 2004 je súkromnou spoločnosťou.

Lukoil (Лукойл) je ruská firma podnikajúca v oblasti ťažby a spracovania ropy, ktorá bola založená v roku 1991. Sídlom jej centrály je Moskva.

Firma prevádzkuje ropné rafinérie nielen v Rusku, ale aj na Ukrajine, v Bulharsku, Rumunsku, spoluvlastní potom rafinériu v Holandsku av Taliansku. Jedným z najväčších akcionárov firmy je Vagit Yusufovič Alekperov.

V ruskom rebríčku najbohatších podnikateľov v Rusku , ktorý v apríli 2021 zverejnil časopis Forbes , je Vagit Alekperov s majetkom 24,9 miliardy dolárov na štvrtom mieste. Za posledný rok sa jeho majetok rozrástol o 9,7 miliardy dolárov. 

Obchodným partnerom Vagita Alekperova je Leonid Fedun , jeden z najväčších akcionárov Lukoil PJSC, do augusta 2022 vlastnil 30,5 % akcií a bol prezidentom futbalového klubu Spartak (Moskva).

Na prelome rokov 1989 / 1990  bol Alekperov vymenovaný za námestníka ministra ropného a plynárenského priemyslu ZSSR.