Celkom sa vo svete vyťažilo 190 040 ton zlata

Ak roztavíte všetko zlato, ktoré sa kedy ťažilo na svete, získate kocku s dĺžkou 21,4 metra. Takéto výpočty urobila Svetová rada pre zlato.

Podľa neho ku koncu roka 2017 dosiahla celková hmotnosť zlata vyťaženého vo svete 190 040 ton. Ako je uvedené v organizácii, tento zväzok zahŕňa všetky historické artefakty zlata. Výroba ročne prináša ďalších 2,5 až 3 000 ton.

Podľa analytikov organizácie sa dve tretiny celkového množstva zlata vyťaženého v histórii ľudstva od roku 1950 vyžažili zo zeme. Takmer polovica z „podzemných“ zlatých rezerv sú šperky (47,7%).

Zostávajúce podzemné rezervy podľa odborníkov dosahujú 54 tisíc ton. Ťažba zlata v posledných rokoch rastie, ale odborníci predpovedajú, že v najbližších 8-10 rokoch sa spomalí.

Nie je to prvýkrát, čo sa počíta všetko zlato vyťažené na svete. V roku 2012 americký investor Warren Buffett povedal, že ak roztavíte všetko zlato sveta do kocky, jeho okraj bude mať dĺžku 20 metrov.

Svetová rada pre zlato je organizácia pre rozvoj trhu pre so zlatom a priemsel ťažby zlata. Jej cieľom je stimulovať a udržiavať dopyt po zlate, poskytovať vedúce postavenie v tomto odvetví a byť globálnou autoritou na trhu so zlatom.