Brusel začne vyšetrovanie dotácií pre čínske elektrické vozidlá, predbehli európskych výrobcov

BRUSEL – Brusel začne vyšetrovanie boja proti dotáciám pre čínske elektrické vozidlá, ktoré „deformujú“ trh EÚ, uviedol predseda Európskej komisie.

Vyšetrovanie by mohlo byť jedným z najväčších obchodných prípadov, keď sa EÚ snaží zabrániť tomu, aby sa zopakovalo to, čo sa stalo jej solárnemu priemyslu začiatkom 2010-tych rokov, keď výrobcovia fotovoltaických systémov, podkopaní lacným čínskym dovozom, skrachovali.

„Naše spoločnosti sú príliš často vylúčené zo zahraničných trhov alebo sa stávajú obeťami predátorských praktík. Často ich podkopávajú konkurenti, ktorí ťažia z obrovských vládnych dotácií,“ povedala Ursula von der Leyen vo svojom výročnom príhovore k zákonodarcom EÚ.

„Ich cena je umelo udržiavaná na nízkej úrovni obrovskými vládnymi dotáciami. Toto deformuje náš trh,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ vo svojom výročnom prejave v Európskom parlamente. “A pretože toto skreslenie neakceptujeme interne na našom trhu, neakceptujeme ho ani na zahraničnom trhu.”

Líder v oblasti elektrických vozidiel BYD Co v Hongkongu zvýšil svoje straty na 2 %. Medzitým akcie XPeng Inc tiež klesli až o 2,8 %, zatiaľ čo akcie Li Auto Inc. stratil 0,5 %, obchodovalo sa na vnútrodenných minimách.

Index Stoxx 600 Automobiles & Parts získal až 2,2 %, čo je najvyšší vnútrodenný zisk od 27. júla a je najvýkonnejším podsektorom širšieho európskeho akciového indexu. Akcie Renaultu SA vzrástli o 4,9 % a akcie Volkswagen AG o 2,6 %.

Čína je domovom množstva výrobcov elektrických vozidiel, podporovaných vládnymi stimulmi pre priemysel aj kupujúcich, a mnohé z jej nových spoločností ešte musia dosiahnuť udržateľné zisky.

Zvýšený predaj

Čínski výrobcovia automobilov vrátane BYD a novo vstupujúceho Nio Inc. sa pripravujú na zvýšenie predaja v Európe s radom cenovo konkurencieschopných elektrických modelov, ktoré by v prípade úspechu prevzali masových výrobcov, ako sú Stellantis NV a Volkswagen. Na domácej pôde sú čínske automobilky pod tlakom v dôsledku spomaľujúceho sa spotrebiteľského dopytu, ktorý spustil agresívnu cenovú vojnu.

 

BYD, ktorý tento rok zosadil z trónu Volkswagen ako najpredávanejšiu značku áut v Číne, rozšíril svoje pôsobenie do približne 15 krajín v Európe. Crossover Atto 3 sa stal v júli najpredávanejším elektromobilom vo Švédsku. Spoločnosť plánuje ponúkať nové modely vrátane sedanu Seal, ktorý bude v Nemecku pri predaji koncom tohto roka stáť okolo 45 000 eur. To ho stavia do priamej konkurencie s Tesla Model 3 a niektorými vozidlami Volkswagen.

Ako súčasť svojho ambiciózneho plánu Green Deal na zníženie emisií zaviedla EÚ od roku 2035 účinný zákaz áut so spaľovacím motorom.

Tento rok EÚ vykonala dočasnú revíziu svojich pravidiel štátnej pomoci, aby čelila obrovským dotáciám poskytovaným USA a Čínou, najmä v oblasti ekologických technológií. Blok je obzvlášť znepokojený čínskymi ekonomickými praktikami a vyzýva Peking, aby otvoril svoj trh s cieľom vyvážiť bilaterálne obchodné vzťahy a vytvoril nové nástroje na boj proti čínskym donucovacím praktikám zameraným na krajiny vrátane Litvy.

Vyšetrovanie čínskych elektrických vozidiel je víťazstvom francúzskej vlády, ktorá už dlho varuje pred prílevom čínskych áut, ktoré podkopávajú európske ekvivalenty.

Ministerstvo financií už pracuje na úprave vlastných štátom financovaných bonusov na nákup elektrických vozidiel vo Francúzsku, zdanlivo s cieľom obmedziť dotácie na autá vybavené nízkouhlíkovými batériami. Minister financií Bruno Le Maire však povedal, že opatrenie podporí európsku produkciu a zastaví francúzske továrne na financovanie verejných peňazí v Ázii.

Le Maire je v stredu v Berlíne, aby tlačil Nemecko na prísnejšie opatrenia na ochranu európskeho priemyslu.

“Teraz potrebujeme európsku priemyselnú stratégiu, ktorá je oveľa proaktívnejšia, oveľa inovatívnejšia a oveľa viac chráni naše priemyselné záujmy voči Číne a USA,” povedal Le Maire v utorok vo francúzskej televízii LCI. “Nie je deň na premrhanie.”

Von der Leyen sa tiež bude musieť čoskoro rozhodnúť, či bude pokračovať v plánoch na zavedenie ciel na dodávky elektrických vozidiel medzi EÚ a Britániou od budúceho roka, čo by podľa niektorých predstaviteľov a odborníkov z odvetvia poškodilo európske automobilky a zvýšilo konkurenciu z Číny.

O tejto záležitosti sa stále interne diskutuje a konečné rozhodnutie o odložení tohto kroku ešte nepadlo, informovala agentúra Bloomberg.

(Pripravené na základe materiálov z Financial Times a Bloomberg)