BRICS: rôzne modely platieb a spoločnej meny

Krajiny BRICS chcú zaviesť spoločnú menu.

Táto otázka sa má posúdiť na samite v Južnej Afrike v auguste tohto roku. Môžu sa zvoliť netradičné spôsoby.

Hlavným plánom aliancie je ambiciózny zámer vytvoriť spoločný platobný systém BRICS Pay.

Pripravujú sa však aj netradičné cesty, ako napríklad využitie technológie blockchain na vytvorenie digitálnej meny BRICS. Prvé rozhovory o tom sa začali v roku 2017, v roku 2018 už bola podpísaná dohoda o spolupráci a v roku 2019 už bolo uvedené, že budúca digitálna mena by sa mala stať neznámou. súčasťou BRICS Pay.

Philipp Bagus, nemecký ekonóm známy svojím skepticizmom voči eurozóne, sa napríklad domnieva, že na spoločnej fiat, t. j. klasickej mene, sa krajiny BRICS vôbec nedohodnú, čo znamená, že budú fungovať neklasické možnosti.

“Spoločná mena má dôležitý problém, a to ako sa rozdelia výnosy z tvorby nových peňazí? To je hlavný problém eura. Bolo by to spravodlivé aj v prípade krajín BRICS. Kto bude vlastne kontrolovať tvorbu peňazí a rozdeľovanie výnosov z nich? Tu naozaj nevidím riešenie, nevidím životaschopnosť takejto meny, ak hovoríme o fiat peniazoch,” poznamenáva pán Bagus.

Fiat peniaze sú mena vydaná vládou, ktorá je podporovaná autoritou a mocou tejto vlády a jej ekonomiky, a nie fyzickou komoditou. Historicky vlády razili peniaze zo zlata a striebra, kovov s vlastnou hodnotou kvôli ich vzácnosti a vhodnosti. Fiat peniaze však nie sú založené na hodnote žiadnej komodity. Jeho hodnota existuje, pretože vydávajúca vláda vyhlásila, že má hodnotu, preto výraz „fiat“ z latinského „nech je“.

Ak teda budú mať záväzky týkajúce sa spoločnej meny nejakú reálnu realizáciu, pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o alternatívne meny, dodáva ekonóm.

Podľa odborníka však nemusí ísť nevyhnutne o digitálne peniaze. Môžeme hovoriť o tzv. komoditnej mene, t. j. peniazoch spojených s vývozom určitých surovín. Takýmito menami sú napríklad brazílsky real, ruský rubeľ alebo juhoafrický real.

“Komoditné meny kryté jednou alebo viacerými komoditami sú pre ne možným východiskom, keďže takéto meny sú zvyčajne viazané práve na vývoz komodít. Vzhľadom na to, o ktorých krajinách hovoríme, by práve táto možnosť mala výhodu v tom, že ekonomiky krajín BRICS by rástli rýchlejšie ako západné,” hovorí Bagus.

Už po prvom samite BRICS v roku 2009 sa v spoločnom vyhlásení konštatovalo, že “je naliehavo potrebné vytvoriť stabilný, predvídateľný a diverzifikovanejší medzinárodný menový systém”. A odvtedy sa žiadny ďalší samit BRICS nevyhol otázke spoločnej finančnej budúcnosti. Motívy sú jasné: ide o snahu vyhnúť sa zvyšovaniu finančných kontrol a sankcií, zvýšiť medzinárodný vplyv a jednoducho posilniť obchodnú spoluprácu, najmä s vysokokapacitnými trhmi Číny, Ruska a Indie.

V októbri 2011 sa burzy cenných papierov krajín BRICS spojili do aliancie a začali spolupracovať s cieľom viac využívať miestne meny na týchto burzách.

Nová rozvojová banka (NDB) bola vytvorená v roku 2013 a dohoda o podmienených rezervách (CRA) bola podpísaná v roku 2014. Určitá obdoba Svetovej banky a MMF, ale s použitím miestnych mien krajín BRICS a oveľa miernejšími požiadavkami na dlžníkov.

“Prepojenie týchto národných platobných systémov s alternatívnym cezhraničným platobným systémom umožní realizovať celý životný cyklus platieb, čím sa úplne obíde globálny systém denominovaný v amerických dolároch,” hovorí Zonyuan Zoe Liu, vedecká pracovníčka Rady pre zahraničné vzťahy (CFR), ktorá venovala samostatnú štúdiu politike de-dolarizácie BRICS.

Poznamenáva, že BRICS Pay je veľmi ambiciózny krok. Je to jediný bezkontaktný platobný systém, ktorý spája národné platobné systémy krajín BRICS s integrovanou platobnou platformou.

“Doteraz si externé platby medzi členmi BRICS stále vyžadujú konverziu na americké doláre, čo si vyžaduje zapojenie amerických bánk, ale s BRICS Pay už nebude potrebná konverzia na americké doláre a americké banky. BRICS Pay tiež umožní členom znížiť ich závislosť od medzinárodných platobných inštitúcií, ako sú SWIFT, Visa a Mastercard,” upozorňuje Zonyuan Zoe Liu.

Pripomeňme, že BRICS je skratka pre Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku.