Banka Ruska: bankovému sektoru stúpol zisk, rastú vklady firiem, mierne klesli vklady domácností

MOSKVA – Ruské banky dosiahli v januári čistý zisk 258 mld.  ruských rubľov (RUB) podľa ruských účtovných štandardov.

Vyplýva to u údajov ruskej centrálnej banky, Banky Ruska To je 1,5-krát viac ako pred rokom a 1,3-krát menej ako v decembri, uvádza sa v prehľade centrálnej banky o vývoji bankového sektora.

Zisk sektora zabezpečili prevádzkové výnosy – čisté úrokové výnosy a výnosy z provízií medziročne vzrástli o 26 % a 16 %. Podľa odhadov centrálnej banky sa náklady na kreditné riziko v januári pohybovali okolo 1 %, čo je pod historickým priemerom 2 %.

Počet ziskových bánk sa v januári zvýšil na 263 (81 % z celkového počtu) z 222 v decembri 2022 (68 %) a ich podiel na aktívach sektora vzrástol z 82 % na 98 %, resp.

Napriek ziskom však bilančný kapitál bánk klesol o 77 mld. rubľov na 12 bil. rubľov v dôsledku úpravy nerozdeleného zisku z minulých rokov.

“Dynamiku ovplyvnilo najmä zníženie nerozdeleného zisku minulých rokov v dôsledku udalostí po súvahovom dni (výdavky súvisiace s rokom 2022) a zmeny v účtovaní podriadených úverov (bez nich by sa bilančný kapitál zvýšil o takmer 100 mld. rubľov),” konštatuje centrálna banka.

Informácie o dynamike regulačného kapitálu v januári budú k dispozícii neskôr, pričom ku koncu decembra 2022 sa celková kapitálová primeranosť (H1.0) znížila o 0,1 p. b. na 12,7 % v dôsledku prekonania rastu rizikovo vážených aktív (+3,6 %) oproti celkovému kapitálu (+2,7 %).

Zrýchlenie rastu aktív v decembri bolo spôsobené aktívnym nárastom úverovania na konci roka, ako aj zvýšením hodnotenia operačného rizika, najmä v prípade bánk, ktoré prešli na nový prístup. Ako uviedla centrálna banka, v decembri prešlo na nový spôsob výpočtu operačného rizika približne 200 bánk.

Regulovaný  kapitál sa zvýšil v dôsledku výsledku hospodárenia, ktorý sa na účely výpočtu ukazovateľov kapitálovej primeranosti určuje so zohľadnením vplyvu úľav, ako aj dodatočnej kapitalizácie viacerých bánk prostredníctvom dodatočnej emisie akcií.

Finančné prostriedky právnických osôb v ruských bankách sa v januári 2023 zvýšili o 4 % (alebo 1,8 bilióna rubľov) po tom, ako v decembri 2022 vzrástli o 5,8 % na 45,4 bilióna rubľov, uvádza sa v prehľade CBR o vývoji bankového sektora.

Prílev prostriedkov od firemných klientov v januári bol spôsobený najmä príjmami na financovanie projektov z rozpočtových výdavkov, ako aj nárastom prostriedkov od ropných a plynárenských spoločností, vysvetlila centrálna banka.

V januári sa zvýšili najmä rubľové zostatky právnických osôb (+1,8 bil. rubľov, +5 %), zatiaľ čo devízové zostatky zostali takmer nezmenené (mínus 0,4 mld. USD, resp. mínus 27 mld. rubľov, -0,3 %).

Odlev prostriedkov domácností dosiahol v januári takmer 1 bil. rubľov (-2,7 %) po rekordnom príleve v decembri (2,5 bil. rubľov, +7,6 %). Nárast v decembri a pokles v januári sú pre tieto mesiace charakteristické, konštatuje Banka Ruska. V decembri sa tradične vyplácajú prémie a odmeny na konci roka, ako aj zálohové sociálne platby za január, zatiaľ čo v januári si ľudia zvyčajne vyberajú časť prostriedkov zo svojich účtov a vo všeobecnosti veľa míňajú kvôli dlhým sviatkom.

Odlev prostriedkov fyzických osôb v januári nastal výlučne z bežných účtov (1,2 bil. Br, resp. -8,4 %), zatiaľ čo prostriedky na termínovaných vkladoch sa mierne zvýšili (+0,2 bil. Br, resp. +0,8 %) na pozadí mierneho poklesu úrokových sadzieb na vkladoch. K 1. februáru 2023 predstavovali vklady fyzických osôb 35,6 bil.

Objem prostriedkov na vkladových účtoch klesal už tretí mesiac po sebe: v januári predstavoval mínus 167 mld. rubľov (4,2 %), kým v decembri sa znížil o 1,3 % a v novembri 2022 o 0,6 %. Centrálna banka túto dynamiku pripisuje pomalšiemu tempu predaja, spomaleniu hypoték v dôsledku dlhých sviatkov a vysokému objemu zverejnení na depozitných účtoch v dôsledku uvádzania nehnuteľností do prevádzky.