Srbsko dostalo od Slovenska vakcíny za 1 mil. eur

BELEHRAD – Symbolický šek v hodnote viac ako miliónov eur odovzdal dnes mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Fedor Rosocha predsedníčke vlády  Ane Brnabić. 

Informuje o tom štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Slovenskej republiky Ingrid Brocková.

Humanitárna zásielka s najvyššou hodnotou v histórii Slovenska sa skladá z 300 000 dávok vakcín prispôsobených variantu omikron a 21 060 dávok vakcín určených na základné očkovanie od výrobcu Pfizer/BioNTech.  Dorazila do Srbska v januári 2023. V súčasnosti sa vakcíny podávajú v zdravotníckych zariadeniach v Srbsku,
Poskytnutie vakcín z vlastných zásob v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska pod značkou SlovakAid je prejavom solidarity a odhodlanosti Slovenska pomáhať partnerom v čase krízy. Cieľom je prispieť k zvýšeniu odolnosti a kolektívneho zdravia populácie.
Projektami a aktivitami hlavných aktérov a partnerov sa Slovensko pod značkou SlovakAid snaží byť súčasťou globálneho úsilia o budovanie svetovej stability, prosperity a bezpečnosti pomocou efektívnych partnerstiev v rámci medzinárodného spoločenstva.

Srbsko, srbsky. Србија,  Srbija, dlhý tvar Srbská republika, srbsky Република Србија , Republika Srbija je parlamentná republika, ktorá sa nachádza v strede Balkánskeho polostrova. Hlavným mestom je Belehrad, ktorý obýva okolo 1,75 milióna obyvateľov, významný dopravný uzol ležiaci na sútoku Sávy a Dunaja.

Vzniku samostatného Srbska predchádzal v roku 1991 rozpad Juhoslávie a odčlenenie Čiernej Hory 3. júna 2006. Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova a územie považuje za provinciu Srbska. V súčasnosti je Srbsko kandidátskou krajinou Európskej únie.