Analýza cenných papierov je kľúč k zisku

Investovanie do cenných papierov je podľa niektorých „odborníkov“ veľmi jednoduchá vec. Všetko čo vraj musíte urobiť, je kúpiť cenný papier keď je jeho cena nízka (je podhodnotený), a predať ho keď je jeho cena vysoká (je nadhodnotený).

Je to ako v rulete. Stačí keď vsadíte na správne číslo. Keď sa uzatvárajú stávky, nikto nevie ktoré je to správne číslo. Pri investovaní však treba spoznať kedy je cenný papier „nízko“ a kedy „vysoko“. Aby sme to mohli odhadnúť môžeme využiť, alebo naši poradcovia môžu využiť fundamentálnu, alebo technickú analýzu.  Obe základné metódy majú rovnaký cieľ, čo najvierohodnejšie a najpresnejšie odhadnúť budúci vývoj hodnoty, kurzu, alebo ak chcete ceny cenného papiera na trhu.

Fundamentálna analýza buduje svoj analytický aparát  odhadu budúceho vývoja ceny cenného papiera na základe vyhodnocovania  základných finančných a hospodárskych údajov konkrétnych firiem, odvetví a z nich agregovaných údajov a opiera sa vnútornú hodnotu skúmaného objektu. Technická analýza sleduje históriu pohybov cien cenných papierov a na základe nich predpovedá budúci vývoj.

Cena, za ktorú by sa mal cenný papier predávať za normálnych trhových okolností, by mala reprezentovať jeho vnútornú hodnotu. Tento kurz sa určuje vyhodnocovaním takých údajov ako sú čisté aktíva (aktíva mínus pasíva), zisky, dividendy, smer vývoj odvetvia, schopnosť manažmentu: Väčšina fundamentálnych analytikov považuje za najdôležitejší ukazovateľ očakávania budúcich ziskov, ale aj strát za úplne najdôležitejší ukazovateľ, ktorý ovplyvňuje cenu cenného papiera na trhu. Nie je to jednoduchá úloha, pretože analytik potrebuje presne vedieť účtovné predpisy. Správne posúdenie ziskov spoločnosti zvyčajne predpokladá hodnotenie štyroch činiteľov, ktoré ovplyvňujú ich tvorbu: 1) úroveň ekonomických a vykazovaných ziskov, 2) súčasné a budúce dividendy, 3) očakávania budúcich dividend, 4) predvídateľnosť budúcich ziskov a dividend.

Technická analýza je pokusom predpovedania budúceho vývoja cien cenných papierov pomocou ich vývoja v minulosti. Vychádza z nasledovných predpokladov: 1) cenu cenného papiera určuje ponuka a dopyt, 2) ovládané racionálnymi a iracionálnymi faktormi, 3) ceny pretrvávajú určitý čas, 4)  majú trendy, 5) trendy vyjadrené v grafoch sa opakujú a posuny v ponuke a dopyte po cenných papieroch sa v nich dajú odhaliť. V technickej analýze sa používajú analýzy trendov, obrazcov a kĺzavých priemerov.  Základným predpokladom technickej analýzy je viera v to, že história sa opakuje a cena cenného papiera na trhu odráža všetky informácie, ktoré sú dostupné kupujúcim a predávajúcim.