Uzbekistan: Samarkand je historickou perlou regiónu Strednej Ázie

SAMARKAND – Samarkand – Mekka moderného cestovného ruchu – bude hostiteľom zasadnutia Valného zhromaždenia UNWTO v roku 2023.

Samarkand je jedno z najstarších miest na svete, založené už v 8. storočí pred Kristom. Viac ako dvetisíc rokov bolo mesto kľúčovým bodom na Veľkej hodvábnej ceste medzi Čínou a Európou, ako aj jedným z hlavných centier vedy na v Strednej Ázii.


V štrnástom storočí bol Samarkand hlavným mestom ríše Amir Temur (v starovekých kronikách Železný Timur) a dynastie Timuridovcov. Veľká väčšina známych architektonických diel bola postavená počas tejto éry. Medzi nimi sú: Mauzóleum Gur Emir – hrobka Amira Temura, komplex mauzólea Shahi-zinda, mešita Bibi-Khanym, postavená na počesť milovanej manželky Amira Timura. Neďaleko Samarkandu sa nachádza Pamätný komplex imáma Al-Bukhariho, ktorý je jednou z najvýznamnejších islamských svätýň nielen v Strednej Ázii, ale aj v celom moslimskom svete.

Samarkand je známy aj observatóriom Ulugbeka – vynikajúceho matematika, astronóma, pedagóga, ktorý založil jedno z najvýznamnejších observatórií stredoveku.

Pamiatky v meste zostali zachované a sú hlavnými turistickými atrakciami v celom stredoázijskom regióne.


V Samarkande môžu turisti nielen relaxovať, vychutnávať si prírodu a spoznávať pamiatky, zvyky a kultúru, ale aj cítiť všetky farby a chute pestrej národnej kuchyne. Na tento účel sa v uzbeckej metropole nachádza 160 hotelov, 170 penziónov a 194 touroperátorov. V meste sa nedávno začala výstavba nového turistického komplexu, celkové náklady na projekt sa odhadujú na 353 miliónov dolárov. Kolaudácia komplexu, v ktorom bude kongresové centrum, hotely, oddychová zóna s reštauráciami, obchodné centrá, amfiteáter a ďalšie sociálne zariadenia, je naplánovaná na polovicu roka 2022.


Začali sa stavebné práce na kompletnej modernizácii medzinárodného letiska s výstavbou nového terminálu pre cestujúcich, pristávacej dráhy a ďalších zariadení. Očakáva sa, že nový terminál bude schopný obslúžiť 800 cestujúcich za hodinu (alebo až 1,5 milióna cestujúcich ročne).

Samarkand je od roku 2001 zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A v roku 2020 bol Uzbekistan vďaka svojej metropole ocenený cenou Best Emerging Destination podľa Travel + Leisure India’s Best Awards. Aj podľa americkej internetovej publikácie „The Huffington post“ je Samarkand zaradený medzi 50 najlepších miest na svete, ktoré musíte v živote navštíviť.

V súčasnosti je turistický sektor v Uzbekistane jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví národného hospodárstva.


Berúc do úvahy všetko, čo je napísané vyššie, Uzbekistan oficiálne nominoval mesto Samarkand na prijatie 25. zasadnutia Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO), ktoré sa bude konať v roku 2023.

Uzbekistan verí, že prijatie najväčšieho turistického fóra v Samarkande poslúži na ďalší rozvoj cestovného ruchu, zvýšenie blahobytu obyvateľstva, exportu, ako aj posilnenie imidžu krajiny ako atraktívnej turistickej destinácie.